Dan Bárta & Illustratosphere sa chystajú na slovenské turné

Dan Bárta
Dan Bárta Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 11. augusta (WEBNOVINY) – Český spevák Dan Bárta vyrazí v septembri spolu s kapelou Illustratosphere na slovenské turné. Muzikanti, ktorí v rámci Prvý Fiftýn Tour 2015 zároveň oslávia 15 rokov na scéne, predstavia v deviatich mestách prierez tvorbou. Ako v rozhovore pre agentúru SITA prezradil frontman skupiny, v ktorej pôsobia aj Filip Jelínek (klávesy), Robert Balzar (basgitara, kontrabas), Jiří Slavíček (bicie) a Míra Chyška (gitary), publikum sa môže tešiť na približne 90-minútový program.

„Počas turné ponúkneme prierez tvorbou, čo iné. Zameriame sa na obdobie, keď sme hrali v kvintete, pridáme aj skladby z najnovšieho albumu Maratonika (2013, pozn. SITA). Každý z nás tiež vyberie dve naše dlho už nehrané skladby, ktoré sa mu páčia a zahráme aj tie. Moje typy sú pieseň Pánví a zvažujem tiež skladbu Tábory šestek. Možno zahráme aj jednu úplne novú pieseň, ktorú v súčasnosti nepoznáme ani my. Celkovo to vidím na približne 20 piesní. Myslím si, že nemá cenu ľudí unavovať dlhším koncertom ako jeden a pol hodiny, to by bolo skoro neslušné,“ povedal spevák, ktorý zvažuje aj malé prekvapenie.

Dan Bárta zvažuje kúzelnícke číslo

„Hosťa mať nebudeme, keďže možnosť vycestovať na koncertnú šnúru na Slovensko, zohnať toľko vystúpení po sebe a zároveň udržať cenu vstupeniek pri zemi, je finančne náročné. Ale možno si pripravím nejaké kúzelnícke číslo,“ objasnil s úsmevom a dodal, že sa na publikum veľmi teší.

„Predpokladám, že našich fanúšikov zaujíma naša hudba a nie my, i keď, samozrejme, je fajn, keď niekoho zaujímame aj my. Myslím si, že našich fanúšikov spája určitý spôsob nazerania na svet, určitý spôsob emocionality či typ sebapoznania. Aj keď je jeden človek z Košíc a druhý z Chebu, naša hudba je jedným z ich spoločných menovateľov a platformou, na ktorej sa všetci spoločne stretávame. Čiže mi vlastne prídu všetci fanúšikovia rovnakí,“ uviedol s úsmevom.

Hudobníci kladú dôraz na domácu prípravu

Skúsení muzikanti sa na koncerty pripravujú samostatne, ale aj počas spoločných skúšok. „Na začiatku skúšok sa asi hodinu rozprávame o tom, čo sme zažili za dobu, keď sme sa nevideli. Potom si prehráme repertoár a pracujeme na veciach, ktoré sú zložitejšie. Najmä z časových dôvodov však kladieme dôraz na domácu prípravu,“ povedal líder zoskupenia.

„Keď už poznáme figúru skladby, môžeme hrať akosi voľnejšie a dostať z toho to, čo mám najradšej. To znamená tvrdú a momentálnu interpretáciu. Keď sa nám to podarí, vznikne tak vrcholný hudobný zážitok pre nás aj pre ľudí. Na koncertoch tak publikum môže počuť a vidieť živú interakciu muzikantov a tým pádom nikto nie je otrokom nahranej verzie danej piesne, a to považujem za vyššiu interpretačnú úroveň. Mám rád, keď sa stará štruktúra skladby zviaže nejakým novým spôsobom, napríklad inou predohrou, voľnejším tempom a podobne. Zároveň sa s touto voľnejšou interpretáciou snažíme nevyjadrovať všetko, čo skladba v sebe má, ale nechať tam aj ďalší priestor. Keď sa náš spoločný muzikantský jazyk spojí a ťaháme za jeden povraz, nastane chvíľa, ktorá nevyčerpáva, naopak, to je cieľ, pre ktorý robíme hudbu. Práve v tomto memente sa totiž hudba začína. Všetko ostatné sú len naučené veci,“ vyjadril sa 45-ročný Bárta.

Illustratosphere by mohli vydať nový album

Formácia už ponúkla albumy Illustratosphere (2000), Entropicture (2003), živák Retropicture Livě (2005), Animage (2008) a spomínanú štúdiovku Maratonika. Ďalší počin by mohol vyjsť v roku 2017.

„Najsvetlejší moment na našej ceste bol ten, že sa nám podarilo po vzniku, po kroku do neznáma, nájsť pod nohami podlahu a napokon sme to vydržali bez väčších personálnych zmien. Za 15 rokov sme nahrali štyri albumy, ktoré ľudia prijali pozitívne. Najtemnejšie obdobie nastalo po prvom albume odchodom Mirka Chyšku a pred štvrtým albumom, keď sme mali manažment, ktorý sa nesprával celkom čestne k nám, usporiadateľom a tiež fanúšikom. Dostali sme sa trocha do dlhov a nakoniec odišli gitarista Jarda Friedl a klavirista Standa Mácha. Museli sme to ustáť a teraz sa nachádzame v celkom dobrom období. Čakáme, že gitarista Míra Chyška, ktorý sa vrátil po rokoch, sa viac ujme súčasnej podoby skupiny a začneme robiť na novom materiáli, ktorý by nás mal zase niekam posunúť. Skúsime sa sami seba trochu viac zmučiť a nový album možno nahráme celý naraz, naživo, aby sme naň dostali spomínanú interpretáciu skladieb. Bude si to vyžadovať trochu viac úsilia a myslím si, že ak to dobre dopadne, skupinu to ako takú definuje,“ vyhlásil rodák z Karlových Varov.

Autorom väčšiny textov je práve Bárta

Dan Bárta sa podieľa na prevažnej väčšine textov piesní a spolupracuje tiež na hudbe. S tou mu však pomáhajú aj spomínaní Jelínek s Chyškom.

„Myslím si, že každý človek, ktorý píše texty, má niekoľko obľúbených tém, ktoré sú preňho nosné a ku ktorým sa vracia. Potom existuje vonkajšia inšpirácia, ktorá pomáha nahliadnuť na tieto témy z iných uhlov, v iných súvislostiach. Medzi moje nosné témy patria vzťahy umelec – tvorba, umelec – slobodná tvorba a tvorba – poslucháč. Ďalej k nim patria témy ako samota, s pocitmi viny a vnútornými pochybnosťami o sebe, katarzia či vzťahy k ľuďom obecne, čo považujem za akýsi zastrený spôsob komunikácie. To znamená, keď chcem niekomu niečo povedať, ale nedarí sa mi to vo verbálnej komunikácii, prenesiem to do textu. Keď už ten odkaz zverejním, používam často veľa inotajov, pretože by som v ideálnom prípade potreboval, aby tomu rozumel len sám adresát. Ďalšou inšpiráciou a zároveň témou na text je aj samotný jazyk,“ prezradil interpret, ktorý je známy aj z formácie J.A.R. alebo filmov Kytice (2000) či Výlet (2002).

Video: Dan Bárta – Živý

Termíny Prvý Fiftýn Tour 2015:

30. septembra – Bratislava, Ateliér Babylon

1. októbra – Poprad, Tatranská galéria

2. októbra – Prievidza, Art Point

3. októbra – Žilina, Dom odborov

4. októbra – Tvrdošín, Kino Javor

5. októbra – Prešov, Kino Scala

6. októbra – Košice, Historická radnica

7. októbra – Nitra, klub Nájomná jednotka 102

8. októbra – Trnava, Music café

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dan Bárta