Dáni sa pridali k Nórom a Nemcom, na porušovanie ľudských práv v Katare upozornili nápisom na dresoch

Katar, FIFA, MS 2022
Futbalisti holandskej reprezentácie mali na tričkách nápis "Futbal podporuje zmenu". Foto: SITA/AP

Futbalisti dánskej reprezentácie v dueli kvalifikácie o postup na MS 2022 proti Moldavsku (8:0) upozornili na nedodržiavanie ľudských práv v organizátorskej krajine šampionátu – v Katare.

Tričkami s nápisom „Futbal podporuje zmenu“ chceli vyjadriť podporu robotníkom v Katare, ktorí dlhodobo čelia zlému zaobchádzaniu.

Holanďania nadviazali na krok hráčov Nórska a Nemecka, ktorí na porušovanie ľudských práv a vykorisťovanie upozornili pred prvými kvalifikačnými zápasmi v stredu, resp. vo štvrtok. Hráči nemeckého tímu sa zoradili v čiernych tričkách s bielymi písmenami, pričom takto vytvorili nápis „HUMAN RIGHTS“ (v preklade ľudské práva, pozn.).

Deň predtým mali Nóri na Gibraltáre oblečené tričká s odkazmi „Ľudské práva“ a „Rešpekt na ihrisku i mimo neho“.

Katar nemal na MS potrebnú infraštruktúru

Katar získal právo usporiadať MS 2022 na sklonku roka 2010. Keďže nemal potrebnú infraštruktúru, musel vybudovať štadióny, letiská, príjazdové cesty a komunikácie a tiež spojazdniť verejnú dopravu v dejiskách MS.

Dokonca vytvoril aj jedno celé mesto – Lusail, ktoré bude 18. decembra 2022 dejiskom finálového zápasu. Na tieto účely Katarčania využili služby sezónnych robotníkov zväčša z chudobných krajín Ázie a Afriky. Počas desiatich rokov sa ich vystriedali v Katare takmer dva milióny.

Viac ako šesťtisíc robotníkov zahynulo

Viaceré svetové organizácie bojujúce za ľudské práva v tejto súvislosti neraz poukázali na skutočnosť, že ľudia z tzv. tretích krajín v Katare pracovali a žili v často v mimoriadne náročných podmienkach a v teplotách blížiacich sa k 50 stupňom Celzia.

Podľa oficiálnych údajov z veľvyslanectiev dotknutých krajín v rokoch 2011 až 2020 zahynulo v Katare približne 6-tisíc robotníkov z Indie, Bangladéša, Nepálu a Srí Lanky. Okrem toho špeciálne ohlásili aj úmrtia viac ako 800 Pakistancov.

Stále však nejde o konečné číslo mŕtvych robotníkov. Nie sú v ňom zahrnutí občania z Filipín, Kene aj iných afrických krajín, ktorí tiež pravidelne pôsobia v Katare ako lacná pracovná sila.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom