Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: SITA/Marián Peiger
20. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(9)

Daniari si posvietili na trhovníkov, rozdali mastné pokuty

BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – Viac ako polovica prevádzok, ktoré v sobotu skontrolovali v Bratislave colníci, nedodržiava zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice (ERP). Zistilo to 25 kontrolných skupín, ktoré sa zamerali na prevádzky na trhoviskách a v reštauráciách.

“Cieľom takýchto kontrol je okrem dodržiavania zákona aj ochrana zákazníka. Najčastejším porušením bolo nezaevidovanie tržby v pokladni, čo v praxi znamená, že predajca daň, ktorú mal odviesť, si ponechal, a teda mal dvojnásobný zisk na úkor zákazníka,” skonštatovala hovorkyňa Colného úradu Bratislava Katarína Tehlárová.

Zákon nedodržala vyše polovica kontrolovaných

V sobotu od skorého rána do večera kontrolovali v hlavnom meste elektronické registračné pokladnice colníci z Bratislavy, Nitry a Trnavy. Dovedna 65 colníkov skontrolovalo 49 prevádzok na trhovisku Miletičova, petržalskej hrádzi, jazere Draždiak a v reštauráciách centra mesta. Colníci evidovali porušenia v 38 skontrolovaných prevádzkach, čo predstavuje až 58 percent kontrolovaných miest.

Päť pokút uložili colníci opakovane

Druhým najčastejším porušením bolo, že zákazníkovi nevydali bloček zo zaevidovanie tržby. Blok, ktorý kupujúcemu vydá predávajúci, musí obsahovať číslo bloku, DPK (daňový kód pokladne) a logo MF.

Za porušenia uložili priamo na mieste pokuty v celkovej výške 15 870 eur. Päť pokút uložili colníci opakovane. Počas kontrol zaistili dve elektronické registračné pokladnice a v jednom prípade colný úrad podá návrh na zrušenie živnostenského oprávnenia za opakované závažné porušenie zákona o používaní ERP.

Napriek vysokej miere porušení zákona o ERP sa spätná väzba verejnej mienky na kontroly mení, uviedla Tehlárová. “Vysokú mieru porušovania zákona chápe ako rizikovú aj verejnosť, čo potvrdzuje aj fakt, že počas kontrol vyjadrili našim pracovníkom podporu”.

Colníci budú kontrolovať na území celého Slovenska počas leta nielen hrádze a trhoviská, ale zamerajú sa aj na festivaly.

Odporúčané články

Dovolenkári dajte si pozor, aké suveníry prinesiete domov Daňovníci pozor, údaje od vás môžu pýtať falošní pracovníci

Témy

Diskusia

farmar Velka cast trhovnikov predava zeleninu z velkoskladov ako supermarkety. Tak o com to tu vlastne tocis.Im ide len o zisk tak ako aj ostatnym. Nie je medzi nima velky rozdiel.A vraj predaj z dvora. HA hahahaha.... NR68 Jasný odkaz pre ľudí, nič nerobte, seďte doma a berte sociálne dávky. Tebe už z tej hypermarketovej zeleniny a ovocia úplne šibe..... ľuboš tak prečo si potom na tom zlom trhovisku?! chod do supermarketu, kde je vyššia kvalita ovocia, či zeleniny, ktorá často ani nevidela čiernu zem... a o tom, že je zbieraná ešte nedozretá, aby po 2000 km v kamione dozrela...., ani... Vojtek Nie len trhovníci, ale aj menšie predajne zeleniny a reštaurácie mi bez požiadania bloček často nevydajú, peniaze rátali len na kalkulačke, nešlo to cez pokladňu a ceny na trhu sú vyššie ako v hypermarkete, kde je aj vyššia kvalita. Na...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Mňamky-recepty

NAJKY.sk

Byvanie je hra

DRAN.sk

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...