Daniel Day-Lewis spočiatku nechcel hrať Abrahama Lincolna

Daniel, day, lewis
Foto: filmireland.net

BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) – Britsko-írsky herec Daniel Day-Lewis, o ktorom sa v súvislosti s jeho novým filmom Lincoln (2012) hovorí o možnej nominácii na Oscara, si 16. prezidenta Spojených štátov amerických Abrahama Lincolna spočiatku vôbec nechcel zahrať.

Podľa jeho slov si nikdy nemyslel, že bol pre túto rolu správnym kandidátom, ale vraj sa už nemal na čo vyhovoriť. Režisérovi Stevenovi Spielbergovi by odmietnutím urobil poriadny škrt cez rozpočet, keďže ten priznal, že snímku o Lincolnovom boji za zrušenie otroctva a občianskej vojne by bez Daya-Lewisa nikdy nenakrútil.

„Steven mi predložil svoj nápad a niežeby som ho nebral vážne, ale pripadalo mi nepredstaviteľné, že ja by som mal byť človekom, ktorý mu pomôže s tým, čo si prial urobiť,“ vysvetlil 55-ročný herec v rozhovore pre portál Collider.com.

„Vôbec som netúžil byť zodpovedný za neodvolateľné poškvrnenie povesti najvýznamnejšieho prezidenta, akého kedy táto krajina poznala. Nešlo tu len o mňa, ale skutočne sa mi zdalo, že pokúsiť sa vyrozprávať tento príbeh živým spôsobom je veľmi ťažké. Mal som pocit, že na to nie som ten správny človek,“ dodal.

Spielberg však nesúhlasil a bez oscarového herca by celý projekt dostal stopku. „Daniela som stretol pred ôsmimi rokmi a nedokázal som ho presvedčiť, aby sa do toho so mnou pustil,“ vysvetlil filmár, podľa ktorého scenár Tonyho Kushnera vychádzajúci z knihy Team of Rivals: The Political Genius of Abraham Lincoln historičky Doris Kearns Goodwin hraničí s dokonalosťou.

„Toto som nikomu nepovedal, ale keby to Daniel nakoniec odmietol, film by som nikdy neurobil. Jednoducho by nikdy viac nebol v mojom živote, zmizol by,“ prezradil. Lincolna slovenskí diváci uvidia od 17. januára 2013, do amerických kín sa dostane už 16. novembra.

Trailer: Lincoln

Uznávaný herec Daniel Day-Lewis:

Na konte má dva Oscary, ktoré dostal za filmy Moja ľavá noha (1989) a Čierna krv (2007), pričom za snímky V mene otca (1993) a Gangy New Yorku (2002) ho na ďalšie dva nominovali.

Je známy tým, že sa necháva pohltiť úlohami a často sa so svojimi protagonistami stotožňuje počas celého nakrúcania aj mimo pľacu. Je jedným z najvyberavejších súčasných hercov.

Od roku 1997 sa okrem Lincolna objavil len v šiestich filmoch – Boxer (1997), Gangy New Yorku (2002), Abby Singer (2003), The Ballad of Jack and Rose (2005), Čierna krv (2007) a Nine (2009).

Okrem spomínaných ho diváci poznajú aj zo snímok Gándhi (1982), Izba s vyhliadkou (1985), Neznesiteľná ľahkosť bytia (1988), Posledný Mohykán (1992), V mene otca (1993), Vek nevinnosti (1993) či Čarodejnice zo Salemu (1996).

Od roku 1996 je ženatý s režisérkou a scenáristkou Rebeccou Miller, s ktorou má dve deti. Najstaršieho syna Gabriela mu porodila francúzska herečka Isabelle Adjani.

Informácie zverejnila webstránka www.digitalspy.co.uk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Abraham LincolnDaniel Day-LewisSteven Spielberg