Daniel Hevier vydáva spoločne s deťmi s hemofíliou knihu

Hevier, kniha, hemofilia
Foto: SITA/Advantage

BRATISLAVA 15. februára (WEBNOVINY) –

Bolestivá hemofília

Hemofília postihuje iba mužov, pričom ženy môžu byť jej prenášačkami. Nesprávne fungujúci systém zrážanie krvi môže v prípade poranenia viesť až k nadmerným krvným stratám.

„Krvácanie, ktoré sa objavuje vo vnútorných orgánoch je strašne bolestivé, čo je zásadný rozdiel oproti zdravým ľuďom.

V prvej fáze života detí ich sprevádza veľa obmedzení vo fyzických aktivitách, musia chodiť na časté kontroly k lekárom a podávať si liečbu,“ ozrejmila riaditeľka Národného hemofilického centra Angelika Bátorová rozdiely v bežnom živote detí s hemofíliou oproti ich zdravým rovesníkom. Na Slovensku máme v súčasnosti 550 pacientov s diagnózou hemofílie.

Spisovateľ Daniel Hevier napísal spoločne s deťmi s diagnózou hemofílie knihu KR.V alebo krajina V, čiže Kráľovná Viktória. Knižku pre deti slávnostne odhalili jej detskí spoluautori z kopy kresieb, ktorými knihu ilustrovali.

„Ešte nikdy som takto odzadu knihu nepísal. Deti dávali svoje námety na postavy, potom premýšľali nad zápletkami a ja som sa domov vrátil s kopou výkresov,“ opísal spisovateľ Daniel Hevier tvorbu knihy počas letného rehabilitačného tábora pre deti s hemofíliou v Turčianskych Tepliciach. „Nasledujúce mesiace som žil s týmito obrázkami. Príbeh v hlave som napísaný nemal, ale ilustrácie mi určovali osnovu, ako to písať,“ dodal Hevier.

Kniha je pritom voľným pokračovaním projektu Kráľovský rod, v rámci ktorého už deti s hemofíliou vytvorili nadrozmerný obraz s výtvarníčkou Darinou Berkovou a nacvičili divadelné predstavenie s režisérom Petrom Gáborom.

„Želám si, aby čitatelia pri tejto knižke opäť trošku narástli, nielen do výšky, ale aj srdiečkom. Aby zistili, že sú tu aj pre iných ľudí a moje spisovateľské poslanie sa tým naplní,“ vyslovil želanie autor. Kniha KR. V. bude v Slovenskej národnej galérii v predaji do konca marca počas celého trvania výstavy KRV a dostupná bude taktiež prostredníctvom siete Panta Rhei.

Obrazom: Slávnostný krst novej knihy Daniela Heviera

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel Hevier