Daniel Lipšic má tretí dôkaz proti premiérovi v kauze SPP

Daniel Lipšic
Zľava: Členovia hnutia Nová väčšina - Dohoda, Marcel Klimek, Daniel Lipšic a Róbert Žitňanský Foto: SITA

BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) – Nezaradený poslanec Národnej rady SR Daniel Lipšic nevzdal boj proti kúpe 49-percentného podielu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) štátom.

Na štvrtkovej tlačovej besede predstavil podľa svojich slov tretí dôkaz, ktorý usvedčuje vládu Roberta Fica, že celý proces kúpy plynární riadi finančná skupina a oligarchovia.

Tým dôkazom má byť založenie spoločnosti SPP Infrastructure v holandskom Amsterdame finančnou skupinou J&T. Pomocou tejto firmy by sa mala uskutočniť reorganizácia v celej skupine SPP.

„Tá firma bola v Amsterdame založená spoločnosťou Energetický a průmyslový holding (EPH) a J&T v máji tohto roka,“ uviedol Lipšic, pričom upozornil, že vláda rozhodla o kúpe SPP až v septembri tohto roka.

Opozičnému poslancovi sa nepozdáva, že vo firme SPP Infrastructure má zástupcov iba EPH. „Za štát tam nie je nikto. Sú tam len dvaja konatelia za EPH,“ podotkol Lipšic.

Obrazom: Mimoriadna schôdza parlamentu

Poslanec taktiež upozornil, že novozaložená firma v Holandsku si už zobrala úver vo výške 750 mil. eur, za ktorý ručí slovenská firma Eustream, v súčasnosti 100-percentná dcérska firma SPP, v ktorej má štát 51 % akcií a EPH 49 % akcií.

„Kde je tých 750 mil. eur? Vie to pán predseda vlády? Sú len dve možné odpovede. Po prvé vláda nevie, kde je tých 750 mil. eur, čo by išlo zo strany finančných skupín o obrovský podvod. Druhá možnosť je, že vláda o tom vie, a potom je to ešte horšie, keďže nemá vo firme SPP Infrastructure žiadneho človeka, ktorý by to tam kontroloval,“ konštatoval Lipšic.

„Spoločnosť SPP Infrastructure Financing v Holandsku bola založená vo vlastníctve SPP, a.s, ako technická firma pre realizáciu emisie dlhopisov pre spoločnosť Eustream. Spoločnosť Eustream pripravovala transakciu podľa obvyklých postupov pre vydávanie veľkých medzinárodných emisií dlhopisov. Štruktúra transakcie bola preferovaná zo strany zahraničných bánk, ktoré sa zúčastnili na transakcii. Ich záujem bol, aby sídlo emitenta bolo v jurisdikcii, ktorá je obvykle používaná pre emisie medzinárodných dlhopisov. Ak by toto kritérium nebolo použité, znamenalo by to zbytočné úrokové znevýhodnenie emisie,“ reagoval hovorca EPH Daniel Častvaj. Podľa EPH išlo o štandardnú, riadne odkonzultovanú operáciu medzi akcionármi.

„Schvaľovací proces zahrňoval súhlas orgánov Eustreamu a dokonca aj súhlas orgánov materskej spoločnosti SPP. Transakcia bola vedená špičkovými právnymi a finančnými poradcami. Pri vydávaní sa postupovalo profesionálne s obvyklými štandardami medzinárodných trhov. Aranžujúcimi bankami boli špičkové bankové ústavy ako JP Morgan, Citi bank, ING, Erste, KBC,“ zdôraznil Častvaj.

Podľa neho všetky peniaze z emisie sú uložené v hotovosti na účtoch spoločnosti Eustream na Slovensku, v slovenských bankových inštitúciách Tatrabanka a Slovenská sporiteľňa.

„EPH dôrazne vyzýva politickú stranu NOVA Daniela Lipšica, aby svojimi snahami zaťahovať jednu z najdôležitejších firiem Slovenska do politického boja prestala poškodzovať ako meno SPP, EPH, tak aj samotnej Slovenskej republiky,“ konštatoval Častvaj.

Kauza SPP

Štát získal totálnu kontrolu nad cenami plynu, ovládne materskú spoločnosť SPP

Kúpa materskej SPP je podľa Sulíka čistým svinstvom

Štát prevezme iba časť dlhu materskej SPP

Vládny materiál o SPP pripravovalo J&T, tvrdí Daniel Lipšic

Značka J&T v materiáli o kúpe časti SPP ministra prekvapila

Opozícia chce Ficovu hlavu, v kauze SPP ho dobehla lož

Premiér označil opozičný návrh na jeho odvolanie za absurdný

Fico predal krajinu oligarchom, Lipšic sľubuje ďalšie dôkazy

Alojz Hlina prirovnáva kauzu SPP ku kukučke, natočí video

Robert Fico je podľa Lipšica bábkou finančných skupín

Fico odmieta, že občania doplatia na prevzatie SPP štátom

Pod Ficom sa trasie stolička, odvolať ho chcú v utorok

Lacnejší plyn by podľa premiéra Fica mohol potešiť i podniky

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicJP MorganRobert Fico
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemysel