Daniel Lipšic navrhol zvolať výbor pre kauzu Bakiho Sadikiho

Sadiki
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) – Nezaradený poslanec Národnej rady SR Daniel Lipšic navrhol zvolať branno-bezpečnostný výbor pre kauzu Bakiho Sadikiho.

Výbor by podľa neho mal mimoriadne prerokovať postup justičných orgánov v prípade. Na návrh Lipšica o to požiadali opoziční členovia výboru. Poslanci žiadajú predvolať ministra spravodlivosti Tomáša Boreca.

„Krajský aj okresný súd zdôvodnili zrušenie rozsudku a obnovu procesu absurdnými argumentmi. Odvolávali sa na neexistujúcu podmienku štátu, ktorý Slovensko ani neuznáva. Vyzerá to tak, že niekto silou mocou potrebuje odsúdeného drogového dílera dostať na slobodu, čo predstavuje viaceré bezpečnostné riziká,“ zdôvodnil zvolanie výboru Lipšic.

Zároveň pripomenul, že Baki Sadiki už raz v inej kauze v 90-tych rokoch podobným spôsobom unikol spravodlivosti. Vtedy kľúčoví svedkovia za nevyjasnených okolnosti nečakane zomreli.

Okresný súd v Prešove odsúdil v septembri 2011 Bakiho Sadikiho dnes už zrušeným rozsudkom na 22 rokov väzenia. Súd sa konal v jeho neprítomnosti, keďže obžalovaný sa v tom čase skrýval. Po jeho zadržaní v Kosove ho vydali na Slovensko v októbri 2012. Následne Baki Sadiki požiadal o obnovenie procesu, na čo mal právo, keďže bol odsúdený v neprítomnosti.

Okresný súd v Prešove na jar povolil Bakimu Sadikimu nový proces, použil pri tom však nesprávne procesné ustanovenie. Krajský súd v Prešove preto 3. septembra zrušil prvostupňové rozhodnutie okresného súdu a zároveň nariadil obnovu procesu. „Okresný súd Prešov bude pokračovať v súdnom konaní na podklade pôvodnej obžaloby,“ oznámil minulý týždeň hovorca Krajského súdu v Prešove Michal Drimák. Bakiho Sadikiho teda čaká nový súdny proces, na ktorom sa teraz môže priamo zúčastniť. Krajský súd ho zároveň vzal do väzby pre dôvodnú obavu, že ujde alebo sa bude skrývať.

Baki Sadiki podľa obžaloby spolu s komplicmi v rokoch 2007 až 2008 zabezpečoval dovoz a ďalšiu distribúciu drog z Turecka. Minimálne šesťkrát prišla na Slovensko zásielka drog, ktoré boli ukryté v letnej obuvi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Baki SadikiDaniel Lipšic