Daniel Lipšic zakladá nové hnutie s názvom Nová väčšina

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lipšic_žitňanská
Sprava: Poslanci NR SR, Daniel Lipšic a Jana Žitňanská Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Pravicový volič sa nepoteší

Vznik novej politickej strany zrejme pravicového voliča nepoteší, myslí si politológ Ján Baránek. „Volič pravice čaká na niečo iné, čaká na nejaký signál, že pravica sa vie spojiť a vytvoriť alternatívu voči Smeru, toto rozhodne takým signálom nie je,“ povedal Baránek agentúre SITA.

Zatiaľ čo ľavica sa podľa politológa pod vedením Smeru svojho času zjednotila, štiepenie pravice pokračuje. „Pravica sa fragmentizuje aj v tých politických prúdoch, kde by sa nemusela, napríklad v tomto kresťanskodemokratickom konzervatívnom prúde,“ dodal.

Strán podobných tej, ktorú chce založiť Lipšic, je už na Slovensku podľa politológa dosť. „Voliči neprichádzajú z nejakého bezodného vreca, takže zasa to bude len pokus o trieštenie voličov,“ poznamenal.

Či môže Nová väčšina uspieť aj v parlamentných voľbách, si Baránek netrúfol zhodnotiť. Nepredpokladá však, že by nová strana na slovenskej politickej scéne poslala KDH pod hranicu zvoliteľnosti. „Môže nastať úbytok hlasov KDH, ale určite nie taký, aký mal Lipšic počet preferenčných hlasov,“ tvrdí Baránek. Lipšic, ktorý v marcových parlamentných voľbách kandidoval ešte pod vlajkou KDH, vtedy získal najviac hlasov spomedzi kandidátov hnutia, prekrúžkoval aj predsedu strany Jána Figeľa.
Baránek
Foto: youtube.com

BRATISLAVA 2. septembra (WEBNOVINY) – Poslanci Národnej rady SR Daniel Lipšic a Jana Žitňanská zakladajú nové politické hnutie s názvom Nová väčšina.

Ako v nedeľu povedal na tlačovej besede Lipšic, nemá to byť virtuálne hnutie na internete. „Chceme sa opierať o ľudí v každej obci a meste,“ povedal.

Končí sa dvadsaťročie našej samostatnosti, „ľudia si nechcú vyberať len menšie zlo, chcú niekoho, kto kradnúť nebude. Pravému spektru voliči vystavili vo voľbách účet, čaká to aj ľavicu.

Chceme vytvoriť novú väčšinu,“ povedal s tým, že by bol nerád, keby jeho synovia chceli raz z tejto krajiny odísť. Projekt hnutia Nová väčšina je podľa Lipšica nový, ale ľudia, ktorí ho tvoria, nie sú noví.

Začnú zbierať podpisy

Na zaregistrovanie nového politického subjektu bude hnutie potrebovať 10 000 podpisov občanov.

Podpisy začnú zberať v pondelok. Zozbierané by ich chceli mať do konca októbra.

Lipšica dnes na vystúpenie pred médiami prišlo podporiť niekoľko desiatok jeho sympatizantov, medzi nimi napríklad primátor Čadce Milan Gura a primátor Turčianskych Teplíc Michal Sygút.

Na štart hnutia zozbierali medzi sebou 10 000 eur. Každý dar v akejkoľvek výške bude musieť byť zverejnený. Ak niekto nebude chcieť dar zverejniť, nebude ho môcť jeho hnutiu dať. Lipšic chce, aby jeho hnutie bolo nízkonákladové.

Cez leto stretol Lipšic tisíce ľudí v dedinách a mestách.

„Stretnutia nám potvrdili, že Slovensko má množstvo čestných ľudí. Niekedy štyri grilovačky za deň boli moc, ale stálo to za to. Ľudia pokiaľ sú slušní, nemajú na Slovensku dlhodobo navrch. Ľudia sú sklamaní, ale nie rezignovaní. Majú obavu z budúcnosti, ale nie strach,“ povedal.

Podľa neho zo súčasného stavu je jednou východiskovou cestou kozmeticky zlepšovať súčasný stav. „Ale čas na kozmetické úpravy vypršal. SR treba postaviť odznova. Čo to znamená? Novú politiku, morálku, ekonomiku a verejné služby,“ vyhlásil.

Vláda pre ľudí

Daniel Lipšic
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Nová politika podľa Lipšica znamená, že vláda je tu pre ľudí a nie ľudia pre vládu.

„Chceme spoločenskú dohodu, z ktorej vznikne nová ústava, ktorú ľudia schvália v referende,“ povedal s tým, že jeho hnutie chce aj voľbu poslancov v jednomandátových obvodoch, malo by ísť aspoň o polovicu volených poslancov.

Voliť by sa mali aj sudcovia a prokurátori, pretože podľa Lipšica si ľudia zvolia lepších.

Lipšic tiež chce spojiť referendum s parlamentnými voľbami. Novú morálku by mali priniesť mnohí čestí starostovia a primátori, učitelia, lekári, živnostníci, ktorí sú na Slovensku.

Má ísť o ľudí, ktorí neklamú, nekradnú a sľuby dodržia. „Len na takých ľuďoch sa dá Slovensko postaviť odznova,“ povedal Lipšic.

V ekonomike sľubuje Lipšic právo na zamestnanie pre dlhodobo nezamestnaných. Znamená to, že by mali právo uchádzať sa o prácu u štátu, pretože je veľa práce v obciach, v nemocniciach.

Niektorí však pracovať nechcú. Ak prácu odmietnu, mali by podľa Lipšica stratiť sociálne dávky. „Dávať sociálne dávky celý život tým, ktorí pracovať nechcú, je sociálna korupcia,“ vyhlásil. Lipšic sľubuje podporu domácim malým a stredným podnikateľom. „Kedy sa vláda opýta domácich malých a stredných podnikateľov, čo potrebujú,“ opýtal sa s tým, že chce, aby vláda, ak dá euro na veľkú investíciu, má dávať dve eurá domácim malým a stredným podnikateľom v tých regiónoch, kde veľkí investori neprídu.

Pre tých, čo sa dokážu zamestnať sami, chce Lipšic paušálny poplatok bez účtovníctva, daní a odvodov. Lipšicovo hnutie chce meniť aj školstvo. „Chceme zvýšiť o 50 percent platy učiteľov, aby sme motivovali ďalších, aby sa stali učiteľmi,“ povedal. Pre mladé rodiny chce zvýšiť dvojnásobne daňový bonus.

Ľudia vidia, ako sa vládne

Lipšic pripomenul aj oslavy 20. výročia prijatia Ústavy SR. „Hradní páni oslavovali, ale majú aj ľudia čo oslavovať? Pociťujú ľudia hrdosť na svoju krajinu a na stav v nej alebo je prevažujúcou emóciou sklamanie? Ľudia vidia, že vládnu na Slovensku široké lakte, kde si za peniaze môžu kúpiť aj pravdu,“ uviedol.

Poslanci Národnej rady SR Daniel Lipšic a Jana Žitňanská vystúpili v máji z Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). Svoje rozhodnutie oznámili médiám 27. mája.

Lipšic dovtedy pôsobil ako podpredseda KDH. Svoj odchod zdôvodňoval tým, že rozdiely vo víziách by viedli k hádkam a nedorozumeniam s funkcionármi KDH. Lipšic a Žitňanská po odchode z KDH chodili na letné grilovačky, na ktorých sa stretávali so skupinkami pozvaných ľudí a hovorili s nimi o vízii.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicJán BaránekJana Žitňanská
Firmy a inštitúcie NOVA Nová väčšina