Aktualizované: Daniela Hantuchová ukončila svoju kariéru, tenisu však úplné zbohom nedáva

Daniela Hantuchová
Slovenská tenistka Daniela Hantuchová. Foto: archívne, SITA
  • akualizované 6. júla o 22:47

BRATISLAVA 6. júla (WebNoviny.sk) – Slovenská tenistka Daniela Hantuchová ukončila svoju kariéru. Vo štvrtok to oznámila na sociálnych sieťach.

Tridsaťštyriročná popradská rodáčka je bývalou členkou Top 5 svetového rebríčka WTA vo dvojhre aj štvorhre, spoludržiteľkou Pohára federácie 2002 a Hopmanovho pohára 2005 a majiteľkou kompletnej zbierky grandslamových titulov v miešanej štvorhre. V singli si v roku 2008 zahrala v semifinále vrcholných melbournských Australian Open.

Momentálne je na 317. mieste rebríčka

V sezónach 2002 a 2007 hrala na koncsezónnom výberovom šampionáte. V ostatných týždňoch chýbala v súťažnom dianí pre únavovú zlomeninu rebra. Momentálne figuruje na 317. mieste vo svetovom rebríčku vo dvojhre.

„Vôbec to neznamená, že hovorím zbohom tenisu! Naučila som sa, že v živote je nemožné povedať zbohom ľuďom a veciam, ku ktorým pociťujeme lásku z celého srdca. Pre mňa tenis patrí do tejto kategórie. Je súčasťou mojej duše a DNA od chvíle, keď som premiérovo uchopila raketu a prvý raz som poslala loptičku proti tréningovej stene. Ten pocit vo mne pretrvá navždy. Celá tá neskutočná cesta sa tu nekončí. Akurát už na nej neponesiem tenisovú tašku na ramene,“ uviedla držiteľka siedmich titulov vo dvojhre na hlavnej profesionálnej úrovni Hantuchová.

Hantuchová 23. apríla 2017 v deň svojich narodenín slávnostne dostala v Aegon aréne NTC v Bratislave Cenu za oddanosť reprezentácii v Pohári federácie družstiev žien od Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). Udialo sa to počas stretnutia SR – Holandsko (2:3) v play-off o svetovú skupinu PF 2018. Hantuchová debutovala vo Fed Cupe už v sezóne 1999 ako 16-ročná. Dvakrát získala Heart Award od ITF za výkony a nasadenie v PF. Hrala v 32 stretnutiach SR v rámci MS tímov ITF a má zápasovú štatistiku 38:20, z toho vo dvojhre 32:14 a vo štvorhre 6:6.

Reakcie na Hantuchovej rozhodnutie

Odchádza veľká legenda. Trošku ma to prekvapilo a je mi to veľmi ľúto. V každom prípade tenis dosiaľ bol pre ňu osudom a láskou a ja pevne verím, že Daniela pri ňom zostane a nájdeme nejakú možnosť spolupráce. Určite o tom budeme komunikovať. Nepochybujem ani o jej budúcom zaradení do Siene slávy STZ. Nastane čas, keď to predostrieme príslušným orgánom, väčšinou sa členmi stávajú staršie osoby. Osobne mi najvýraznejšie zostáva v pamäti Danielin podel na triumfe v Pohári federácie. Poznám ju už od jej desiatich rokov, vždy bola kreatívnou a inteligentnou hráčkou. Pre slovenský tenis toho urobila nesmierne veľa nielen výsledkami, ale aj vystupovaním a charizmou. Veľmi jej držím palce do ďalšej etapy života, je to mimoriadne dobrý človek,“ povedal pre agentúru SITA prezident Slovenského tenisového zväzu (STZ) Tibor Macko.

„Daniela má za sebou úžasnú kariéru, dosiahla obrovské úspechy. Dostať sa do najlepšej svetovej desiatky je snom každého tenistu, ona dokonca bola v Top 5. Dokázala toho veľmi veľa, podarí sa to len málo ľuďom. Za všetko stačí spomenúť napríklad ten kariérny Grand Slam v mixe, to je v histórii ojedinelé. Má byť na čo hrdá. Nie je jednoduché prepracovať sa tam, kde bola, vyžaduje si to dlhé roky driny. Viem, o čom hovorím, sám som si tým kedysi prešiel. Daniele teraz prajem veľa šťastia do budúceho života – toho pri tenise aj súkromného. Konečne si môže začať užívať bežným spôsobom po toľkom makaní, nájsť si čas na seba po 20-25 rokoch venovaných športu. Želám jej iba to najlepšie,“ povedal pre SITA Dominik Hrbatý, partner Hantuchovej pri triumfe na Hopman Cupe 2005 v austrálskom Perthe.

„V prvom rade Daniele do budúcnosti prajem – pochopiteľne popri zdraví, aby našla v živote niečo, čo ju bude napĺňať ako doteraz tenis, aby mala nové poslanie. Spomínam si, že v jednom období sme spolu hrali v rovnakom klube. Ja som už bola vysoko v stovke renkingu, ona mladá žaba. V roku 2000 sme spolu vyhrali štvorhru na bratislavskom turnaji WTA, ešte ani nestálo NTC. Som o desať rokov staršia, Daniela vtedy začínala v seniorskom tenise, ja už som bola v podstate vyslúžilá hráčka, vnímala som tie jej prvé krôčiky medzi ženami…“ skonštatovala pre SITA Karina Cíleková-Habšudová.

„Som z toho v šoku. Bola mojím idolom. Keď som mala 16 rokov a hrala som Fed Cup, zdráhala som sa prihovoriť sa jej,“ priznala Magdaléna Rybáriková po svojom štvrtkovom triumfe nad českou trojkou renkingu Karolínou Plíškovou v 2. kole Wimbledonu, citoval ju twitter WTA Insider.

„Úžasná osoba, tenistka, perfekcionistka vo výzore na kurte, kamarátka. A ten úsmev… Uži si tenisový dôchodok, drahá,“ napísala wimbledonská šampiónka 2013 Marion Bartoliová z Francúzska na twitteri, pridala spoločnú fotografiu s Hantuchovou.

Prehľad najvýznamnejších úspechov Daniely Hantuchovej vo dvojhre:

Grandslamové turnaje:

Australian Open (Melbourne): semifinále 2008, štvrťfinále 2003
Roland Garros (Paríž): osemfinále 2002, 2006, 2010 a 2011
Wimbledon (Londýn): štvrťfinále 2002, osemfinále 2006, 2007 a 2009
US Open (New York): štvrťfinále 2002 a 2013, osemfinále 2009

Tituly (7): 2002: Indian Wells, 2007: Indian Wells, Linz, 2011: Pattaya, 2012: Pattaya, 2013: Birmingham, 2015: Pattaya
Finále (9): 2002: Filderstadt, 2004: Eastbourne, 2005: Los Angeles, 2006: Zürich, 2007: Bali, Luxemburg, 2010: Monterrey, 2011: Birmingham, 2012: Brisbane

Prehľad najvýznamnejších úspechov Daniely Hantuchovej vo štvorhre:

Grandslamové turnaje:

Australian Open: finále 2002 (Arantxa Sánchezová-Vicariová / Šp.) a 2009 (Ai Sugijamová / Jap.)
Roland Garros: finále 2006 (Ai Sugijamová / Jap.)
Wimbledon: štvrťfinále 2005 (Ai Sugijamová / Jap.)
US Open: semifinále 2011 (Agnieszka Radwanská / Poľ.)

Tituly (9 z 21 finálových účastí): 2000: Bratislava (s Karinou Habšudovou / SR), 2001: Luxemburg (Jelena Bovinová / Rus.), 2002: Amelia Island (Arantxa Sánchezová-Vicariová / Šp.), New Haven (Arantxa Sánchezová-Vicariová / Šp.), 2005: Birmingham (Ai Sugijamová / Jap.), Filderstadt (Anastasia Myskinová / Rus.), 2006: Dauha (Ai Sugijamová / Jap.), Rím (Ai Sugijamová / Jap.), 2011: Miami (Agnieszka Radwanská / Poľ.)

Víťazstvá v miešanej štvorhre na grandslamových turnajoch (4 z 5 finálových účastí): 2001: Wimbledon (Leoš Friedl / ČR), 2002: Australian Open (Kevin Ullyett / Zimb.), 2005: Roland Garros (Fabrice Santoro / Fr.), US Open (Maheš Bhupáthí / India)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniela Hantuchová