Danko bude v parlamente čeliť odvolávaniu, opozícia má podpisy na konanie mimoriadnej schôdze

Andrej Danko
Predseda parlamentu Andrej Danko počas rokovania 36. schôdze Národnej rady (NR) SR na tému: Návrh skupiny poslancov NR SR na odvolanie Andreja Danka z funkcie predsedu Národnej rady SR. Bratislava, 6. november 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 19. novembra (WebNoviny.sk) – Parlamentná opozícia v pondelok odovzdala podpisy pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR s cieľom odvolať jej predsedu Andreja Danka (SNS).

Sedem dní na zvolanie schôdze

Ten má teraz sedem pracovných dní na to, aby schôdzu zvolal. Opozícia sa už raz pokúšala Danka odvolať, no poslanci neschválili program schôdze. Dôvodom na odvolanie predsedu parlamentu je podľa opozičných poslancov jeho kauza s rigoróznou prácou, ktorá je údajne plagiátom.

Danko ešte počas uplynulého pracovného týždňa vyzval svojich koaličných partnerov, aby hlasovali za otvorenie schôdze s tým, že sa bude opätovne uchádzať o ich dôveru. Nie je nateraz známe, ako jednotlivé poslanecké kluby zahlasujú.

„Je nemysliteľné, aby bol človek, ktorý je dôvodne podozrivý z plagiátorstva druhým najvyšším ústavným činiteľom. Odovzdali sme podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze a podľa našich informácií by tentokrát mala byť skutočne otvorená. Dúfame, že aj v rámci vládnej koalície existujú poslanci, podľa ktorých je takéto správanie neprijateľné,“ uviedol predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík.

Hlasovanie v tajnej voľbe

Na otvorenie schôdze, respektíve schválenie programu, je potrebný nadpolovičný počet hlasov prítomných poslancov. O odvolávaní predsedu Andreja Danka by následne poslanci hlasovali v tajnej voľbe, pričom na jeho odchod by bola potrebná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, teda najmenej 76.

Mimoriadna schôdza bude pravdepodobne už v stredu 21. novembra o 9:00. Potvrdil to hovorca Andreja Danka Tomáš Kostelník, ktorý doplnil, že definitívny termín bude známy v utorok.

„Bez dôvery koaličných partnerov sa pracovať nedá. Slovenská národná strana podporí otvorenie schôdze NR SR, ktoré plánuje zvolať opozícia s cieľom odvolať ma z funkcie. Vyzvem aj koaličných partnerov, aby hlasovali za schválenie programu,“ povedal Danko ešte v piatok 15. novembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita