Danko chce antifašistické opatrenia a zrušenie ĽSNS, s Kotlebom začína vojnu ako skôr so Slotom

Danko, sns, durcek, bernatak
Zľava: Štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby SR Peter Ďurček, predseda SNS Andrej Danko a predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák počas tlačovej besedy na tému: Rekreačné poukazy a reakcia SNS na ĽSNS. Bratislava, 30. júl 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 30. júla (WebNoviny.sk) – Predseda Národne rady (NR) SR Andrej Danko oznámil, že bude iniciovať antifašistické opatrenia, ktorých cieľom bude zrušenie Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana Kotlebu. Zároveň poprosil médiá, aby mu v tomto boji pomohli.

Danko chce zriadiť komisiu z odborníkov, ktorá opatrenia pripraví. Zároveň predseda NR SR kritizoval Najvyšší súd SR za to, že rok od podania podnetu od generálnej prokuratúry ani len nevytýčil pojednávanie v otázke zrušenia ĽSNS.

Začala sa vojna s vami, pán Kotleba, akú som viedol s Jánom Slotom. Lebo ja sa za vás hanbiť v zahraničí nebudem,“ vyhlásil Danko na tlačovej besede. Zároveň zopakoval, že na jeseň Slovenská národná strana (SNS) pripraví zmeny Trestného zákona, v ktorom bude presne zadefinovaný pojem antisemitizmu.

Danko sa hanbí na každej služobnej ceste

Kotlebovci podľa Danka vytvárajú Slovenských brancov, útočia v parlamentnej rokovacej sále na Izrael. „Prečo sa neboja? Lebo stačí povedať, že nevedia robiť s počítačom. Títo ľudia sa neštítia zneužívať poslaneckú funkciu, aby klamali mladých ľudí. Som sklamaný, ako nechápem percentá mafiána Borisa Kollára, tak nechápem ani percentá Kotlebu,“ dodal.

Danko sa hanbí na každej služobnej ceste, pretože sa ho pýtajú na Kotlebu a ĽSNS. „Veľa zahraničných návštev zvažuje a odmieta návštevu NR SR pre kotlebovcov,“ uviedol. Voličov Kotlebu vyzval, aby si pozreli Kotlebu v gardistickej uniforme a nech sa pozrú, či splnil všetko, čo sľúbil. Danko zároveň konštatoval, že SNS pod jeho vedením je inou stranou.

Uhrík kritizuje Dankove slová

Andrej Danko nemá podľa ĽSNS mandát rozhodovať o tom, kto má byť v parlamente. „Pachtivosť predstaviteľov SNS po moci a kšeftoch už skutočne nemá hraníc. Najskôr sa bol ich predseda klaňať v Izraeli, potom chcú minúť miliardy na predražené americké stíhačky. A teraz chce Danko rozhodovať o tom, kto má byť a kto nemá byť v parlamente. Na to však ani Danko, ani SNS nemá žiadny mandát, o tom totiž rozhodujú výlučne len a len občania SR v demokratických voľbách,“ uviedol pre agentúru SITA v stanovisku podpredseda ĽSNS Milan Uhrík.

Ako dodal, ĽSNS musí s ľútosťou konštatovať, že „SNS pod vedením Andreja Danka sa stala jednou z vôbec najnebezpečnejších protislovenských síl„. „Ich lepkavé prsty sú hrozbou nielen pre peniaze daňových poplatníkov v štátnom rozpočte, ale už aj pre slobodu na Slovensku. Slovensko nepatrí Andrejovi Dankovi a my rozhodne nedopustíme, aby ho celé zničil,“ uzavrel Uhrík.

Obžaloba na Kotlebu

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v piatok 27. júla obžalobu na Kotlebu, ktorej dôvodom je podozrenie z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Predseda Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba 14. marca na podujatí svojej strany rozdal trom rodinám šeky po 1 488 eur.

Vzniklo podozrenie, že strana sa tým prihlásila k známemu neonacistickému symbolu 1488. Číslo 14 predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane. Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Žaloba voči predsedovi ĽSNS Marianovi Kotlebovi nie je ničím iným ako jednou účelovou a umelo vykonštruovanou fraškou. Uviedol to na tlačovej konferencii v sídle strany v Banskej Bystrici jej tajomník a zároveň poslanec a člen Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR Rastislav Schlosár.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoMarian KotlebaMilan UhríkRastislav Schlosár
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoSNS Slovenská národná strana