Danko chce návrat komunizmu a má naivné ekonomické predstavy, znie z SaS k osobitným odvodom

Jana Kiššová, Richard Sulík
Tímlíderka SaS Jana Kiššová a predseda SaS Richard Sulík. Reprofoto: www.facebook.com

BRATISLAVA 29. júna (WebNoviny.sk) – Vláda by mala skôr zlepšovať podnikateľské prostredie a pomáhať rastu konkurencie, ako riešiť údajné vysoké marže obchodných reťazcov zavedením osobitného odvodu.

Žiadajú serióznu analýzu

Tvrdí to strana SaS v reakcii na nedávne vyjadrenia predsedu SNS Andreja Danka, ktorý možnosť zavedenia osobitného odvodu pre obchodné reťazce spomínal v súvislosti s tým, ak by sa nezmenil ich prístup pri podpore predaja slovenských výrobkov. „Očakávame, že zvyšné koaličné strany sa na tieto naivné ekonomické predstavy nedajú nalákať,“ povedal predseda SaS Richard Sulík.

Podľa liberálov by mala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná tvrdenia o abnormálne vysokej ziskovosti obchodných reťazcov v porovnaní so zahraničím preukázať v serióznej analýze.

„Ak reálne čísla potvrdia nadštandardnú ziskovosť obchodných reťazcov na Slovensku, bude to len dôkaz slabej konkurencie, aká v obchode s potravinami u nás vládne. Ale len ekonomickí diletanti si môžu myslieť, že osobitným zdanením obchodných reťazcov, teda snahami o umelé zníženie ich ziskovosti, sa do podnikania s potravinami prilákajú noví investori,“ uviedla podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

SNS nás chce vrátiť o 30 rokov dozadu

Ako dodala, týmto krokom by sa, naopak, len zabetónovala súčasná štruktúra obchodu, ktorá z hľadiska kvality, šírky sortimentu i kultúry predaja stále zaostáva za vyspelými krajinami.

Národniari sa pritom podľa SaS mýlia pri predstave, že slovenskému obchodu a spotrebiteľom pomôže tým, že vezme peniaze veľkým obchodným reťazcom a prerozdelí ich medzi domácich podnikateľov. Takýto protekcionizmus podľa Kiššovej pomôže iba jednotlivcom.

Ako tvrdí, je preukázané, že životná úroveň občanov od roku 1989 prudko rastie vďaka súkromnému podnikaniu, konkurencii a menšej miere prerozdelenia, aká tu bola za komunizmu. „Je absurdné, že SNS tento vývoj ignoruje a nabáda občanov vrátiť sa o tridsať rokov dozadu,“ dodal Richard Sulík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoGabriela MatečnáJana KiššováRichard Sulík
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSaS Sloboda a SolidaritaSNS Slovenská národná strana