Danko je sklamaný z voľby kandidátov na ústavných sudcov, hovorí o zdedenom probléme

Andrej Danko
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 20. júna (WebNoviny.sk) – Predseda NR SR a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko je sklamaný, že poslanci vo štvrtok zvolili len jedného kandidáta na sudcu Ústavného SR – Radoslava Procházku.

„Spravil som všetko preto, aby bol ústavný súd znova funkčný. Žiaľ, nie každý k tomu pristupuje s rovnakou vážnosťou. Samého ma táto voľba trápi, tento problém som zdedil po svojich predchodcoch,“ tvrdí Danko.

Zároveň pripomenul, že princíp volenia dvojičiek bol porušený prezidentom Andrejom Kiskom pri dvojici kandidátov Mamojka – Laššáková pred dvoma rokmi. Vtedy sa vraj zaviedla tradícia čiastkového riešenia.

Stanovisko šéfa parlamentu agentúre SITA zaslal jeho hovorca Tomáš Kostelník. Téma voľby kandidátov na ústavných sudcov podľa Danka traumatizuje spoločnosť.

Pred hlasovaním zvolal šéf predseda NR SR poslanecké grémium, ktoré však nedospelo k jednotnému záveru. Preto inicioval mimoriadne zasadnutie ústavnoprávneho výboru, ktoré potvrdilo, že poslancom ostáva vybrať šiestich kandidátov.

Vládna väčšina sa podľa slov predsedu parlamentu na Koaličnej rade zhodla, že po štvrtkovej voľbe bude mať prezidentka Zuzana Čaputová na výber plný počet uchádzačov. „Na stretnutí s pani prezidentkou som povedal, že spravím všetko preto, aby mohla vyberať z plného počtu,“ povedal Danko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Danko
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySNS Slovenská národná strana