Danko mal na výbore vysvetľovať svoj prejav v Rusku, zrejme tak nebude musieť urobiť

Andrej Danko
Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko reční v ruskej Štátnej dume. Reprofoto: www.facebook.com

BRATISLAVA 12. decembra (WebNoviny.sk) – Ústavnoprávny výbor NR SR v utorok prijal uznesenie, že ani Ústava SR ani rokovací poriadok Národnej rady SR neupravujú povinnosť predsedu NR SR dostaviť sa na rokovanie výboru.

Preto podľa predsedu ústavnoprávneho výboru Róberta Madeja (Smer-SD) uznesenie, ktoré prijal zahraničný výbor koncom novembra, nemožno vykladať tak, že by bolo povinnosťou predsedu prísť na schôdzu výboru. „Je to len na ňom, ako sa rozhodne,“ uviedol Madej pre médiá.

Kritika opozície aj europoslancov

Výbor o problematike rokoval po tom, čo sa parlamentný zahraničný výbor uzniesol na tom, že predseda Národnej rady SR Andrej Danko by mal výboru vysvetliť svoje vystúpenie v ruskej Štátnej dume.

Danko vystúpil s prejavom v Štátnej dume v novembri počas oficiálnej návštevy Ruska. Za to si vyslúžil kritiku opozície aj niektorých europoslancov. V prejave okrem iného povedal, že bez silného Ruska nie je možné zabezpečiť svetový mier.

Nemať čierno-biele videnie

Predseda parlamentu Andrej Danko sa po rokovaní zahraničného výboru vyjadril, že sa na zasadnutí výboru zúčastní, aby poslancom vysvetlil, že je dôležité nemať čierno-biele videnie.

Ako ďalej v novembri povedal novinárom na brífingu, v ktorom reagoval na uznesenie, že má výboru vysvetliť svoj prejav na pôde ruskej Štátnej dumy, urobí tak napriek tomu, že uznesenie je v rozpore s rokovacím poriadkom.

„Na zlé rozhodnutia netreba reagovať zlom,“ povedal s tým, že uznesenie výboru zapadá do rôznych nálad, ktoré sa objavili po jeho návrate z Ruska. „Prekvapuje ma reakcia spoločnosti a niektorých fundovaných ľudí,“ skonštatoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Danko
Firmy a inštitúcie Štátna duma