Danko mal zo stretnutia najvyšších činiteľov dobrý pocit, opozícia má zastaviť šialené emócie

Danko, pellegrini, kiska
Zľava v popredí: Predseda vlády Peter Pellegrini, prezident SR Andrej Kiska a predseda NR SR Andrej Danko počas odchodu zo stretnutia najvyšších ústavných činiteľov s generálnym prokurátorom vo veci únosu vietnamského občana. Bratislava, 6. august 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 6. augusta (WebNoviny.sk) – V kauze údajného únosu vietnamského funkcionára slovenským špeciálom je podľa predsedu Národnej rady SR Andreja Danka potrebné zachovať pokoj a nechať kompetentné orgány konať.

Vyjadril sa tak po spoločnom stretnutí troch najvyšších ústavných činiteľov a generálneho prokurátora k tejto kauze. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár stretnutie opustil približne po 15 minútach, prezident SR Andrej Kiska, predseda parlamentu Danko a premiér Peter Pellegrini rokovali približne trištvrte hodiny.

Danko mal zo stretnutia dobrý pocit

Ako novinárom po skončení stretnutia povedal Danko, pre celú spoločnosť je dôležité nepolitizovať celú záležitosť. „Chcel by som hlavne opozíciu vyzvať na rozvahu a zastavenie šialených emócií,“ povedal s tým, že je dôležité, aby sa zverejnené informácie overili, ale prostredníctvom kompetentných orgánov.

Dovtedy nie je možné nikoho obviňovať,“ vyhlásil. Ak Slovensko niekto podviedol alebo zneužil, má byť podľa Danka potrestaný. Tiež povedal, že zo stretnutia s prezidentom, premiérom a generálnym prokurátorom mal dobrý pocit. „Nie je to určite ľahká situácia pre koalíciu, ale platí určitá prezumpcia neviny,“ dodal.

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) stratila dôveru prezidenta Andreja Kisku a podľa jeho slov môže byť prekážkou pri vyšetrovaní údajného únosu Vietnamca Trinh Xuan Thanha slovenským vládnym špeciálom. Uviedol to prezident po stretnutí s predsedom vlády Petrom Pellegrinim (Smer-SD). Kiska žiada konkrétne opatrenia vlády na to, aby mohli slovenské orgány činné v trestnom konaní túto kauzu dôkladne vyšetriť. Podľa prezidenta je útokom na dobré meno SR predovšetkým zneužívanie vládnej moci na únos občana tretej krajiny či marenie vyšetrovania.

Čižnár si vyprosuje výroky o mečiarizme

Prvoradou úlohou ministerky vnútra je zabezpečiť nestranné vyšetrovanie kauzy únosu vietnamského podnikateľa. Novinárom to povedal predseda vlády Peter Pellegrini pri príchode na rokovanie s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom. „Dnes bez toho, aby sme vedeli výsledky vyšetrovania alebo akékoľvek iné okolnosti, tak dnes vyhlasovať, že jej niekto dôveruje alebo nedôveruje, je, myslím si viac politika ako reálne skutočnosti,“ skonštatoval premiér.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár chcel plánované stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov zrušiť po tom, čo videl vystúpenie prezidenta Andreja Kisku. To bolo podľa neho politicky orientované. Cieľom stretnutia bolo zabrániť eskalovaniu situácie týkajúcej sa únosu vietnamského občana Trinh Xuan Thanha. Ako Čižnár na tlačovej konferencii na Generálnej prokuratúre SR informoval, vyprosuje si výroky o mečiarizme a schovávaní sa. Na stretnutie s tromi najvyššími ústavnými činiteľmi prišiel, aby prezidentovi garantoval, že vyšetrovanie bude objektívne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoAndrej KiskaDenisa SakováJaromír ČižnárPeter Pellegrini