Danko nemá s Pellegrinim vážne nezhody, za partnerov v koalícii však považuje predsedov strán

Andrej Danko
Predseda NR SR Andrej Danko, Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 22. apríla (WebNoviny.sk) – Nezhodám v koalícii, vzťahu medzi predsedom strany Smeru-SD Robertom Ficom, predsedom vlády Petrom Pellegrinim a koaličnými partnermi, zahraničnej politike, ale aj výberu nového policajného prezidenta a jeho kompetenciám sa v relácii televízie TA3 V politike venoval predseda SNS a NR SR Andrej Danko. V relácii vystúpil aj policajný prezident Tibor Gašpar.

Danko trvá na tom, že v koalícii, respektíve medzi ním a Pellegrinim vážne nezhody nie sú, prekážalo mu ale, že sa o odchode ministra vnútra Tomáša Druckera a policajného prezidenta Tibora Gašpara dozvedel z televízie.

Bude treba nový mechanizmus

„Ja som išiel do vlády s Bélom Bugárom a Robertom Ficom. Predseda Smeru sa rozhodol vytvoriť model, ktorý tu už bol a nedopadol šťastne,“ povedal v nedeľu Danko s tým, že bude treba nový mechanizmus. Trvá na tom, že jeho partnermi v koalícii sú predsedovia strán. Pellegrini má podľa neho dosť priestoru na autonómne rozhodovanie, ale tiež sa občas pýta, „kto je partner pri strategických rozhodnutiach,“ priznal Danko.

Pripomenul, že mu prekážala pozícia Slovenska k vojenskému zásahu spojencov v Sýrii. Otázku fungovania modelu, keď predseda najsilnejšej strany nie je predsedom vlády, pomôže podľa Danka vyriešiť nadchádzajúci snem Smeru. Zdôraznil, že SNS napätie nevytvára, iba sa hlási o svoje miesto. Podľa predsedu SNS národniari ukázali, že sú zodpovedným partnerom počas nedávnej politickej krízy.

Dnes aj pre nedávne udalosti chodí na zahraničné pracovné cesty a vysvetľuje partnerom, čo sa na Slovensku od vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej zmenilo.

Zmena zákona o ochrane osobnosti

Danko v relácii avizoval, že chce zmeniť zákon o ochrane osobnosti. Podľa neho je slovenská politika o obviňovaní, a to mu prekáža. Preto chce, aby boli v novom zákone lehoty, dokedy ten, čo obviňuje, bude musieť predložiť dôkazy. „Ak vás človek obviní a nepredloží dôkazy, bude ho to veľmi mrzieť,“ povedal Danko.

Pokiaľ ide o policajného prezidenta, podľa neho sa cez Tibora Gašpara personifikovala celá polícia a jej nefunkčnosť. Otázka, ako dlho by mal byť policajný prezident vo funkcii a kto by ho mal menovať, je podľa neho relevatná. Dôležitejšie ako osoby sú ale podľa Danka mechanizmy, napríklad medzi súdmi, políciou a prokuratúrou. Otázkou je aj, aké kompetencie nový prezident Policajného zboru bude mať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoBéla BugárPeter PellegriniRobert FicoTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRPZ Policajný zbor SRSMER-SDSNS Slovenská národná strana