Danko otvoril v Aténach výstavu o Dubčekovi a chce, aby Grécko navštívili aj Gajdoš a Lubyová

Výročie okupácie Československa
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko v príhovore počas otvorenia výstavy fotografií Josefa Koudelky a Ladislava Bielika s názvom: Invázia August 68 na Hodžovom námestí v Bratislave pri príležitosti 50. výročia vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968. Foto: SITA/Braňo Bibel

ATÉNY 24. septembra (WebNoviny.sk) – Na pôde Helénskeho parlamentu v pondelok predseda NR SR Andrej Danko spolu s predsedom Helénskeho parlamentu Nikolaosom Voutsisom otvoril výstavu fotografií o Alexandrovi Dubčekovi.

Následne predseda Helénskeho parlamentu odovzdal predsedovi NR SR Andrejovi Dankovi Medailu Helénskeho parlamentu s reliéfom Perikla.

Medziparlamentná spolupráca

„Vyobrazenie Perikla, jedného z najväčších štátnikov antického Grécka a spolutvorcu aténskej demokracie, nám všetkým pripomína, kde sa politický systém správy vecí verejných za účasti občanov zrodil a akú hodnotu predstavuje aj pre dnešnú Európu,” povedal po ocenení Andrej Danko.

Obaja partneri následne rokovali o medziparlamentnej spolupráci. „Mám mimoriadny záujem ďalej rozvinúť parlamentnú spoluprácu medzi našimi krajinami. Som presvedčený, že práve parlamenty by mali byť katalyzátormi nových nápadov a iniciatív. V tejto súvislosti je potrebné intenzívnejšie využívať aj jednotlivé parlamentné výbory, ako aj skupiny priateľstva, ktoré dokážu bezprostrednejšie identifikovať témy spoločného záujmu a rovnako aj možnosti pre spoločný postup, napr. na multilaterálnych fórach,” povedal Danko.

Budúcnosť Európskej únie

Parlamentnú delegáciu prijal aj prezident Helénskej republiky Prokopis Pavlopoulis. Rokovania sa dotýkali predovšetkým bilaterálnej spolupráce v oblasti politických a ekonomických vzťahov.

Hovorilo sa aj o aktuálnych vnútropolitických otázkach v Grécku v kontexte ukončenia záchranného programu pomoci či základných línií zahraničnej a európskej politiky. V multilaterálnej problematike sa diskusia zameriavala na budúcnosť EÚ.

„Oceňujeme, že bilaterálna spolupráca v ekonomickej oblasti sa postupne rozbieha. Uskutočnili sa viaceré ekonomické iniciatívy a projekty, ktoré sú predpokladom budúcej spolupráce. Výstup Grécka z programu finančnej pomoci vnímam ako jedinečnú príležitosť, ktorú by sme nemali premárniť. Dôležité je definovať si oblasti spoločného záujmu, akými sú veda, výskum, inovácie, start-upy či cestovný ruch a zbrojársky priemysel, čo pomôže jednoduchšie identifikovať priestor pre konkrétne spoločné projekty,“ povedal predseda NR SR Andrej Danko, ktorý ako predseda koaličnej SNS chce, aby Grécko v najbližšej dobre navštívili aj ministri národniarov Peter Gajdoš a Martina Lubyová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoMartina LubyováPeter Gajdoš