Danko potvrdil termín volieb do Európskeho parlamentu, Slovensko by mohlo mať až 14 zástupcov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Danko
Predseda parlamentu a šéf Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 4. februára, 15:19

BRATISLAVA 4. februára (WebNoviny.sk) – Voľby do Európskeho parlamentu sa budú na Slovensku konať v sobotu 25. mája. Svojím rozhodnutím zverejneným na stránke slov-lex.sk to potvrdil predseda NR SR Andrej Danko, v ktorého kompetencii je vyhlasovanie termínov volieb.

Európania o svojich zástupcoch naprieč celou EÚ rozhodnú od štvrtka 23. mája do nedele 26. mája. Danko zároveň určil aj lehoty na utvorenie volebných okrskov a určenie volebných miestností do 22. februára.

Kandidačné listiny preverí Štátna komisia

Zároveň určil aj lehotu na utvorenie okresných volebných komisií a okrskových volebných komisií do 1. apríla a lehotu na ich prvé zasadanie do 15. apríla.

Ako v pondelok ešte informovala Národná rada SR, politické strany teraz majú možnosť do 24. februára podať kandidačné listiny s návrhmi kandidátov na poslancov Európskeho parlamentu, ktorých právoplatnosť následne preverí Štátna komisia.

Na kandidačnej listine môže byť najviac toľko kandidátov, koľko poslancov EP bude za Slovensko zvolených. Možnosť viesť volebnú kampaň začína plynúť v pondelok – dňom vyhlásenia termínu volieb v Zbierke zákonov.

NR SR zároveň informovala, že právo byť volený za slovenského europoslanca majú rovnako občania SR, ale aj občania iného členského štátu, ktorí najneskôr v deň konania volieb dovŕšili vek 21 rokov a majú trvalý pobyt na území Slovenska.

Neistota súvisiaca s brexitom

Kandidovať za poslanca EP v tých istých voľbách možno len v rámci jedného členského štátu únie. Právo voliť do europarlamentu na území SR majú slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného členského štátu, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt. Kandidovať a voliť vo voľbách do EP možno len v jednom členskom štáte Únie.

Tohtoročné eurovoľby sprevádza neistota súvisiaca s brexitom. Ak by Spojené kráľovstvo nestihlo odísť k 29. marcu, Briti by mali nárok zvoliť si svojich poslancov Európskeho parlamentu. V tom prípade by Slováci mali 13 poslancov.

Ak sa Británii podarí odísť, Slováci získajú v 705-člennom pléne o jednu stoličku viac. Slováci si svojich zástupcov, ktorí majú mandát na päť rokov, vyberú po štvrtýkrát.

Neslávne prvenstvo Slovákov

Slovensko má v súvislosti s voľbami do EP aj neslávne prvenstvo – na voľbách sa v roku 2014 zúčastnilo najmenej voličov z celej EÚ, len 13,05 percenta.

Zúčastníte sa volieb do Európskeho parlamentu?

Ako avizovali zástupcovia politických strán naprieč politickým spektrom, ale aj napríklad Informačná kancelária EP na Slovensku či Zastúpenie Európskej komisie, budú robiť všetko pre to, aby sa účasť zvýšila.

Po májových voľbách sa zmení nielen plénum europarlamentu, vymení sa aj exekutíva – Európska komisia. Tá však nevznikne hneď po voľbách, očakáva sa, že noví komisári si sadnú na stoličky koncom roka 2019 alebo na začiatku 2020.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej Danko
Firmy a inštitúcie Európsky parlamentSNS Slovenská národná strana