Danko Rakúsku ticho zavidí návštevu Putina. Na tlačovke mu chýbali novinári, ktorí mu „nakladali“

Danko, Sobotka
Zľava: Predseda NR Rakúska Wolfgang Sobotka a predseda NR SR Andrej Danko počas prijatia predsedu NR Rakúskej republiky v reprezentačných priestoroch Bratislavského hradu. Bratislava, 6. júl 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 6. júna (WebNoviny.sk) – Predseda NR SR Andrej Danko Rakúsku ticho závidí utorňajšiu návštevu Vladimíra Putina. Ako povedal v stredu na tlačovej besede na Bratislavskom hrade po stretnutí s predsedom Národnej rady Rakúskej republiky Wolfgangom Sobotkom, túžime mať dobré vzťahy na západ, východ, sever i juh. „Dúfam, že časom všetci pochopia, ako dôležité je rozvíjať aj tieto vzťahy,“ vyhlásil Danko.

Rakúsko sa chce podľa Sobotku zúčastniť na procese vzájomného pochopenia medzi EÚ a Ruskom. „Nielen Rusko sa musí približovať Európe, ale aj Európa Rusku. Pre hospodársku stabilitu sú dobré vzťahy s Ruskom dôležité. Rakúsko zastáva k Rusku európske stanovisko, ale musíme sa snažiť, aby sa Rusko a únia k sebe približovali,“ uviedol Sobotka.

Vzor v prístupe k cestovnému ruchu

Podľa neho vzťahy s Ruskom sú historicky dané. „Rusko je pre nás dôležitý hospodársky partner. Pokiaľ chcete vytvoriť stabilitu v Európe, potom je Rusko partnerom, na ktorého nemôžete zabudnúť,“ zdôraznil s tým, že Rakúsko bude pokračovať v dialógu s Ruskom.

Podľa Danka je na škodu, že na tlačovú besedu neprišli novinári, ktorí mu „nakladali“ za návštevu v Moskve, aby počuli európskeho politika.

Rakúsko je pre Danka inšpiráciou. Rakúskom sa inšpiroval pri zmenách v Rokovacom poriadku, za „ktorý som bol kritizovaný“. “Často sa pozeráme na váš parlament. Rakúsko je náš vzor v prístupe k cestovnému ruchu i právam. Budeme sa častejšie stretávať a vymieňať si informácie o legislatíve, ktorá sa nás dotýka,“ avizoval predseda NR SR.

Ochrana pred klamlivými správami

Podľa Danka partneri diskutovali aj o ochrane pred klamlivými správami, ktoré spôsobujú geopolitické napätia. „Je nebezpečné nechrániť občanov pred takýmito informáciami. Hovorili sme o vyvodzovaní zodpovednosti a kontroly v tejto oblasti,“ uviedol.

Sobotka upozornil, že takéto správy môžu podkopávať demokraciu. „Preto sa zasadzujeme, aby sociálne siete prebrali zodpovednosť za publikovanie, čo však neobmedzuje slobodu vyjadrovania,“ uviedol.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoVladimir Putin