Danko s Pellegrinim si pripomenuli oslobodenie Bratislavy, na Slavíne viali nielen vlajky Ruska

Andrej Danko
Predseda NR SR Andrej Danko (uprostred) počas kladenia vencov na Slavíne, kde si uctil pamiatku vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy, pri príležitosti 73. výročia oslobodenia hlavného mesta. Podujatie organizuje Veľvyslanectvo Ruskej federácie v SR. Bratislava, 4. apríl 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 4. apríla (WebNoviny.sk) – Oslobodenie Bratislavy od fašizmu si na bratislavskom Slavíne v stredu pripomenuli zástupcovia parlamentu, vlády, ale prišlo aj niekoľko desiatok občanov.

Ako pripomenuli obaja ústavní činitelia – predseda NR SR Andrej Danko aj predseda vlády Peter Pellegrini, dnes si kladením vencov uctili tisícky ľudí, ktorí bojovali za oslobodenie Bratislavy. Obaja považujú za povinnosť pripomínať si tragédie druhej svetovej vojny, najmä pre mladú generáciu.

Tichá renesancia zvrátených ideológií

„Aj napriek tomu, že Európska únia vytvorila základ, aby tu vládla demokracia, ctili sa základné ľudské práva jednotlivca, sme svedkami akoby tichej renesancie týchto zvrátených ideológií, ktoré sa nám opäť vracajú do politického života, aj napriek tomu, že 73 rokov Európska únia a jej krajiny žijú v mieri. Nie je to iba na Slovensku, sme toho svedkami aj v iných krajinách. Musíme si položiť otázky, čo robíme zle, kde sa stala chyba, že časť mladých ľudí napriek tomu, že žijeme v prosperite, demokracii, predsa len inklinuje k týmto ideológiám, ktoré nemajú miesto v modernej dobe,“ povedal v stredu pre novinárov Pellegrini s tým, že boj proti zvráteným ideológiám nemôže byť bojom iba v jeden deň, ale musí byť bojom trvalým.

Musíme robiť podľa neho všetko pre to, aby sme aj v ďalších demokratických krajinách ponúkli aj iné riešenie, ako sú len prejavy nenávisti. „Nie je to ľahká úloha, ale ak sa vrátime k hodnotám, na ktorých je Európska únia založená a otvorene budeme hovoriť o tom, čo sa dialo počas 2. svetovej vojny, verím, že ten trend zvrátime a mladá generácia, ako aj tá staršia, budú odmietať fašizmus a iné ideológie,“ dodal premiér, ktorého pri kladení vencov sprevádzali aj štátni tajomníci viacerých rezortov.

Vrátil sa k vystúpeniu v Štátnej dume

Predseda NR SR Andrej Danko si padlých vojakov pripomenul počas oficiálneho ceremoniálu organizovaného ruským veľvyslanectvom. Na tomto kladení vencov sa zúčastnil okrem iných aj bývalý prezident Ivan Gašparovič či predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Danko vo svojom prejave v narážke na dátum oslobodenia hlavného mesta povedal, že jar do Bratislavy prichádza vždy 4. apríla. V príhovore sa vrátil aj k svojmu vystúpeniu v ruskej Dume a súčasným diplomatickým problémom.

“Slovensko je moderný a demokratický štát a medzi jeho najvyššie priority v oblasti vnútornej aj zahraničnej politiky patrí zachovanie mieru. V tejto súvislosti by som rád zdôraznil, že cieľom politiky Slovenska je ľudí a národy spájať, nie ich rozdeľovať. Na to, aby sme boli prirodzeným mostom medzi východom a západom, nás predurčuje naša poloha aj historická skúsenosť nášho národného bytia,“ povedal predseda NR SR a vyzval všetkých slovenských a európskych politikov, aby cieľom ich snaženia a práce bolo trvalé zachovanie mieru.

Zúčastnení mali ruské vlajky a Putinove fotky

Za zopakovanie posolstva z ruskej Dumy „bez silného Ruska nie je možný svetový mier“ si vyslúžil od zúčastnených občanov potlesk. Niektorí z nich mali ruské vlajky a fotky ruského prezidenta Vladimíra Putina, ale aj sýrske vlajky a fotky sýrskeho prezidenta Baššára al-Assada. V súvislosti so súčasnými konfliktmi medzi Západom a Ruskom Danko vyzval na diplomatické riešenie sporov.

Štvrtého apríla 1945 vojská 7. gardovej armády 2. Ukrajinského frontu spolu s Dunajskou vojenskou riečnou flotilou a rumunským plukom oslobodili Bratislavu. Tento dátum si politici pravidelne pripomínajú, pred tromi rokmi pri príležitosti 70. výročia oslobodenia Bratislavu navštívil aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoIvan GašparovičJuraj DrobaPeter PellegriniSergej Lavrov
Firmy a inštitúcie Štátna duma