Danko: Schôdza parlamentu bude bežať, aj keby sa tam poslanci z PS/Spolu prikovali

DANKO: K prerušeniu rokovania 58. schôdze NR SR
Predseda NR SR Andrej Danko počas brífingu k prerušeniu rokovania 58. schôdze Národnej rady SR opozičnými poslancami NR SR. Bratislava, 19. február 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Predseda parlamentu Andrej Danko zo Slovenskej národnej strany (SNS) má riešenie, ako vo štvrtok 20. februára ráno zabezpečiť pokračovanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR (NR SR). Odmietol ich však konkretizovať. Tvrdí, že ich ešte potrebuje odkomunikovať z technického hľadiska.

Reagoval tak na protest šiestich nezaradených poslancov z Progresívneho Slovenska/Spolu-občianska demokracia (PS/Spolu), ktorí druhý deň odmietajú opustiť rečnícky pult v rokovacej sále. „Zajtra o 9.00 bude schôdza bežať, aj keby sa tam prikovali,“ vyhlásil Danko.

Šéf parlamentu povedal, že protestujúci poslanci by si možno želali, aby stratil nervy a zavolal na nich „organizačnú zložku“. Podľa neho smerom na východ od Slovensku sú v parlamentoch bitky a vynášanie poslancov. Tam sa Danko podľa vlastných slov nechce dostať.

Len zvery jedia pod rečníckym pultom

Na adresu šiestich poslancov z koalície PS/Spolu Miroslava Beblavého, Martina Poliačika, Jozefa Mihála, Alana Suchánka, Viery Dubačovej a Simony Petrík povedal, že sa vyčerpali všetky možné nástroje ako proti nim postupovať.

Na grémiu sa pýtal poslancov, či poznajú nejaký iný postup, „aby sme z tejto sály zviera menom Poliačik“ a jeho priateľov dostali von. „Hovorím zviera, pretože len zvery jedia pod rečníckym pultom,“ poznamenal Danko.

„Vyzývam toho špindíra, že ja sa nebudem hanbiť za fotky, ktoré mi posielajú moji kolegovia z iných parlamentov,“ pokračoval. Podľa Danka ide o hanbu pre slovenský parlament, aby „taký čmochtoš ukazoval svoje farebné ponožky, jedol pod rečníckym pultom“.

Matovič je len jeden

Podľa Danka si PS/Spolu myslia, že „teátro“ Igora Matoviča (OĽaNO) urobilo z neho lídra opozície. „Ale Matovič je len jeden. Ani on si nikdy nedovolil doniesť pizzu do sály, jesť v sále, ukazovať svoje smradľavé ponožky ako Poliačik,“ uviedol šéf parlamentu.

Skupina poslancov z PS/Spolu tvrdí, že vládne návrhy zákonov sa dostali do parlamentu v rozpore s rokovacím poriadkom a nebol dôvod, aby sa o nich rozhodovalo v skrátenom legislatívnom konaní.

Podľa nich trináste dôchodky pre penzistov, zvýšenie rodinných prídavkov o sto percent a zrušenie diaľničných známok pre autá do 3,5 tony ohrozuje verejné financie. Poslanec Beblavý tvrdí, že o pokračovaní nezákonne zvolanej schôdze by mal rozhodnúť Ústavný súd SR.

Podľa Danko sa oháňajú právom a pritom ho práve oni porušujú. „Problém je technický, že blokujú rečnícky pult, na to sa nemusím obracať na Ústavný súd,“ dodal a zaprial poslancom dobrú noc aj túto noc.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoMartin PoliačikMiroslav Beblavý
Firmy a inštitúcie PS Progresívne SlovenskoSNS Slovenská národná stranaSPOLU – občianska demokracia