Danko v parlamente odmieta voliť ústavných sudcov, až kým výbor nerozhodne o Ficovi

Andrej Danko, Robert Fico
Zľava: Predseda parlamentu Andrej Danko a kandidát na sudcu Ústavného súdu SR Robert Fico. Foto: SITA/Diana Černáková, SITA/Branislav Bibel - koláž WBN

BRATISLAVA 26. januára (WebNoviny.sk) – Predseda parlamentu Andrej Danko vyzve Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR, aby rokoval až do prijatia záveru v súvislosti s dĺžkou praxe kandidáta na sudcu Ústavného súdu SR Roberta Fica, a to, „či už s pozitívnym, alebo negatívnym výsledkom“.

Upozorňuje Kresáka

Uvádza sa to v stanovisku predsedu NR SR Andreja Danka. Každý kandidát má podľa neho právo na to, aby bol vypočutý a príslušný výbor je povinný rozhodnúť, či spĺňa, alebo nespĺňa podmienky. Stanovisko Andreja Danka agentúre SITA poskytol hovorca predsedu parlamentu Tomáš Kostelník.

Súčasne predseda parlamentu upozorní Petra Kresáka (Most-Híd), ktorý je tiež kandidát na ústavného sudcu, aby si splnil všetky povinnosti ako člen ústavnoprávneho výboru. Ten sa totiž o protikandidátoch na sudcov ústavného súdu nehlasoval.

Nemá priestor na alibistický postoj

„Pokiaľ je poslanec Peter Kresák členom ústavnoprávneho výboru, nemá priestor na alibistický postoj. Svojím postojom totiž vytvára patovú situáciu na výbore. Musí si byť vedomý toho, že nepárny počet členov príslušného výboru nie je svojvoľný, nehovoriac o tom, že ak chcel konať čisto a transparentne, bol povinný sa svojej funkcie v príslušnom výbore vzdať,“ uviedol v stanovisku Danko a dodal, že pokiaľ príslušný výbor nerozhodne v celom rozsahu, nebude možné voliť v pléne NR SR ústavných sudcov.

Hlasovanie Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR o tom, či Robert Fico (Smer-SD) splnil podmienku praxe pre voľbu sudcu ústavného súdu, sa skončilo dnes krátko po polnoci remízou.

O kandidátoch hlasovali samostatne

Pri expremiérovi hlasovali koaliční a opoziční poslanci výboru v pomere šesť hlasov ku šiestim v prípade jeho splnenia zákonných podmienok a rovnako aj nesplnenia.

Poslanci hlasovali o kandidátoch samostatne, pretože neodhlasovali pôvodné uznesenie o všetkých kandidátoch spoločne. Napriek tomu bude na Ústavnoprávnom výbor NR SR, či zaradí Fica na hlasovanie do parlamentu, ktoré je naplánované na koniec budúceho pracovného týždňa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoPeter KresákRobert Fico
Firmy a inštitúcie Most-HídSMER-SD