Danko verí, že Lajčák vyrokuje v USA také podmienky zmluvy, ktoré neohrozia suverenitu Slovenska

Andrej Danko, Miroslav Lajčák
Zľava: predseda SNS Andrej Danko a Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher, Branislav Bibel - koláž WBN

BRATISLAVA 6. apríla (WebNoviny.sk) – Predseda NR SR a Slovenskej národnej strany Andrej Danko dúfa, že minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák vyrokuje v Spojených štátoch amerických také podmienky novej zmluvy, ktoré neohrozia suverenitu Slovenskej republiky.

Prítomnosť Ozbrojených síl USA

Návrh zmluvy o bilaterálnej spolupráci s USA, ktorú už malo Slovensko na stole, totiž podľa šéfa národniarov upravoval podmienky prítomnosti a činnosť Ozbrojených síl USA na našom území.

Uvádza sa to v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová.

Danko v tlačovej správe zopakoval svoje stanovisko o tom, že je rád, že šéf slovenskej diplomacie aktuálne rokuje o novej zmluve o bilaterálnej spolupráci s USA.

Stále však budeme trvať na tom, že v novej zmluve nesmie byť ani slovo o dočasnej a ani trvalej prítomnosti Ozbrojených síl USA,” cituje tlačová správa SNS Andreja Danka.

Zmluva o obrannej spolupráci

Člen Výboru NR SR pre európske záležitosti za SNS Jaroslav Paška v utorok 2. apríla priblížil, že keď sa ministerstvo obrany dozvedelo o plánoch vybudovať muničné sklady v SR, informovalo o tom rezort diplomacie s tým, že SR takéto požiadavky nemala.

To, čo chcela SR, bolo zamietnuté, miesto toho prišli návrhy už zakomponované v rozpočte USA,“ dodal. Podľa neho minister diplomacie Miroslav Lajčák rokuje iba o zmluve o obrannej spolupráci, v ktorej je, že v SR má pôsobiť americká armáda podľa exkluzívnych podmienok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoJaroslav PaškaMiroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRNR SR Národná rada Slovenskej republiky