Danko vykročil logickým smerom, bude spolupracovať s kuffovcami

SNS: Podpis Memoranda za život a vlasť, Tomáš Taraba, Andrej Danko
Zľava: Predseda strany Kresťanskej demokracie - Život a prosperita (KDŽP) – Aliancia za Slovensko Tomáš Taraba a predseda Slovenskej národnej strany (SNS) a Národnej rady SR Andrej Danko počas podpisu Memoranda za život a vlasť. Bratislava, 20. september 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Boj o kresťanských voličov neustále naberá na obrátkach. Slovenská národná strana (SNS) v piatok podpísala so stranou Štefana Kuffu KDŽP – Aliancia za rodinu Memorandum za život a vlasť, za ochranu života.

Cieľom spolupráce má byť najmä vytvorenie okrúhleho stola relevantných síl, ktoré by sa zhodli na dobrom návrhu zákona o interrupciách.

Podľa predsedu SNS Andreja Danka nie je ani jeden z troch návrhov na túto tému, ktoré v súčasnosti ležia v parlamente, dobrý a národniari sa pri hlasovaní o nich pravdepodobne zdržia. Danko na tlačovej konferencii vyhlásil, že „ochrana rodiny musí byť absolútna.“

Š. Kuffa bol členom OĽaNO aj KDH

Bývalý poslanec NR SR Štefan Kuffa bol v parlamente členom klubu OĽaNO, neskôr bol členom KDH. V roku 2019 založil a stal sa predsedom strany Kresťanská demokracia – Život a prosperita (KDŽP).  Jeho bratom je výstredný rímskokatolícky kňaz Marián Kuffa, ktorý má významný vplyv na najradikálnejšie krídlo katolíckych veriacich najmä na východe Slovenska.

Pokračuje tak intenzívna snaha mnohých politikov nakloniť si konzervatívnych kresťanských voličov. Okrem SNS sa im usiluje zalíškať Igor Matovič a jeho OĽaNO, KDH, Smer-SD, Kotlebova ĽSNS, Kollár aj nová strana exprezidenta Kisku Za ľudí. Z relevantných síl v tomto rybníku neloví len PS/Spolu, SaS a zatiaľ ani polomŕtvy Most-Híd. Na pomerne malom javisku sa tak snaží hrať svoje hry veľké množstvo hercov. Až voľby ukážu, ktoré predstavenia ocenia diváci najviac.

Reálny voličský výtlak Kuffovcov

Aj napriek tomu, že reálny voličský výtlak bratov Kuffovcov je otázny a v súčasnosti ho zrejme nikto nedokáže dostatočne odhadnúť, krok SNS týmto smerom vyzerá logicky. Súčasným voličom strany toto spojenie nebude prekážať a kuffovci by mohli dodať voličské hlasy zaručujúce účasť v parlamente.

Ak by bola v nastávajúcich voľbách volebná účasť na úrovni roku 2016, na jeden percentný bod by sa muselo nazbierať zhruba 26,5 tisíca ľudí. Keby kuffovci dokázali SNS pomôcť aspoň na tejto úrovni, pre Danka by to mohlo znamenať príjemnú parlamentnú poistku.

V poslednom prieskume agentúry Focus sa totiž jeho volebný zisk pohybuje pri 95-percentnom intervale spoľahlivosti od nebezpečných 5,0 po 8,6 percenta.

Umiestnenie členov KDŽP na volebnej kandidátke SNS Andrej Danko nepotvrdil, ale ani nevylúčil. Volebným lídrom tejto strany je Štefan Kuffa, ktorý sa na nedávnom sneme strany vzdal pozície predsedu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoMarián KuffaŠtefan Kuffa
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana