Danko žiada legislatívu na počítačovú bezpečnosť, chce zabrániť krádežiam údajov aj podvodom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Andrej Danko
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 21. júna (WebNoviny.sk) – Informačné technológie ako nové moderné možnosti sú našou nevyhnutnosťou, ale zároveň tieto možnosti prinášajú aj nové riziká.

Od krádeže údajov, cez podvody, hospodársku kriminalitu, ohováranie, urážky, šírenie klamlivých a extrémistických myšlienok, až po pokusy o destabilizáciu systémov.

„Preto je čoraz intenzívnejšia nevyhnutnosť hľadať spôsob ako dosiahnuť počítačovú bezpečnosť vrátane zavedenia legislatívy, ktorá by tieto negatívne javy obmedzila,“ povedal predseda Národnej rady SR Andrej Danko pri otvorení regionálneho seminára o nenávistných prejavoch, ktorý spoluorganizuje Národná rada SR s Knessetom (izraelský parlament). Konferencia sa konala v historickej budove Národnej rady SR v Bratislave.

Sloboda prejavu na internete

Diskusia na odbornej platforme o nebezpečenstvách kybernetického priestoru by mala pomôcť politikom ako čím skôr a efektívne čeliť výzvam v tejto oblasti. „Musíme zachovať slobodu prejavu na internete, ale musíme sa baviť aj o otázke zodpovednosti v prípade porušenia zákona,“ uviedol Danko a upozornil, že táto téma bude kľúčovou aj pre naše predsedníctvo vo Visegrádskej štvorke (V4), ktoré Slovensko preberá 1. júla.

„Nenávistné prejavy motivované rasovou, etnickou alebo náboženskou neznášanlivosťou nemajú v našom štáte miesto. Preto je našou povinnosťou hľadať nástroje na predchádzanie takýmto prejavom,“ dodal predseda slovenského parlamentu.

Ochrane súkromia a zodpovednosti za aktivity na sociálnych sieťach venoval pozornosť tematický medziparlamentný seminár. „Dôležité je, aby internetový užívateľ vedel, ako postupovať, keď nájde nenávistný komentár alebo je sám terčom. Musíme všetci trpezlivo vysvetľovať, argumentovať, učiť ľudí kriticky myslieť a rozlišovať pravdivé informácie či tolerovať iný názor. Zároveň musíme vychovávať takých užívateľov internetu, ktorí nebudú také informácie len pasívne prijímať, ale dokážu aj zakročiť proti šíreniu nenávisti, a to nielen na internete, ale aj v skutočnom živote,“ uviedol v príhovore podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Nenávistné prejavy

To, že nenávistné prejavy treba upraviť legislatívou sa zhodli aj ostatní rečníci. „Právo na slobodu nie je absolútne, to si treba uvedomiť a uplatňovať správny prístup, ktorý vychádza zo znášanlivosti, otvorenosti, rovnosti. Našou povinnosťou je riešiť tieto problémy,“ povedal riaditeľ Agentúry pre základné práva Európskej únie Henri Nickels.

„Nepravdy sú oveľa častejšie ako pravdy. Musíme byť transparentnejší a presnejší, aby ľudia vedeli, kto robí rozhodnutia o zverejňovaní – ľudia či stroje, a aby sme mohli ochrániť spoločnosť od takýchto škôd,“ konštatovala riaditeľka programu na reformu médií Izraelského demokratického inštitútu Tehilla Shwartz.

Nebezpečenstvá kybernetického priestoru je téma aktuálna v celej Európskej únii. Čoraz častejšie sa otvárajú otázky našej bezpečnosti a preto účastníci panelov diskutovali o podnecovaní teroru a zločinu z nenávisti, verejnej zodpovednosti internetových gigantov, ako aj prevencii šikanovania a násilia mladých vo virtuálnej sfére.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej DankoRichard Raši
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana