Dankova SNS od zdanenia obchodných reťazcov neustúpi, o dôvodoch informovali aj koaličných partnerov

Andrej Danko, Béla Bugár, Andrej Danko
Zľava: Predseda SNS Andrej Danko, šéf Smeru-SD Robert Fico a líder Mosta-Híd Béla Bugár. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 24. novembra (WebNoviny.sk) – Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko po koaličnej rade vyhlásil, že od zdanenia veľkých nadnárodných spoločností neustúpi. Svoje stanovisko predostrel aj na Koaličnej rade a opätovne vysvetlil dôvody tohto rozhodnutia.

Podľa neho niektoré obchodné prirážky dosahujú 90 až 130 %, a tiež dosahujú dvojnásobné sumy ako v okolitých štátoch. To, že štát nemá príjem z dane z príjmov právnických osôb, je podľa Danka jeden z hlavných problémov.

Predseda SNS tiež kritizoval reklamu, ktorá tvrdí, že osobitný odvod zoberie ľuďom z peňaženky 84 eur, hoci reťazce podľa Danka navýšili ceny za posledný rok takmer o 5,4 %.

„Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná má plnú podporu, a dnes môžem povedať, že aj koalície, na to, aby sme tento osobitný odvod ako systémový odvod dotiahli do úspešného konca,“ povedal.

„Práve týmto odvodom by sme chceli posilniť postavenie poľnohospodárov a postavenie potravinárov,“ uviedla ministerka Matečná.

Úpravy požaduje aj Most-Híd

Podľa Matečnej je možné, že koaliční partneri v druhom čítaní pozmeňovacími návrhmi upravia návrh zákona. Peniaze z odvodov budú spätne použité len do poľnohospodárstva a potravinárstva, do rizikového fondu na zmiernenie klimatických zmien a na podporu marketingu slovenských produktov, dodala.

Návrh na zavedenie osobitného odvodu obchodných reťazcov na októbrovej schôdzi poslanci posunuli do druhého čítania. Je však takmer isté, že ak návrh koaličnej SNS v parlamente prejde, bude pred definitívnym schválením zmenený.

Úpravy totiž požadovala napríklad aj koaličná strana Most-Híd, ktorej sa nepáčilo, že by zavedenie odvodu mohlo poslať slovenských obchodníkov do straty a ohroziť tak napríklad existenciu malých obchodov na vidieku. Zmeny v druhom čítaní dnes pripustila aj ministerka Matečná.

Výnos môže dosiahnuť až 150 miliónov eur

Odvod podľa aktuálneho návrhu SNS majú platiť obchodné reťazce, v ktorých aspoň 10 % z obratu tvoria potraviny a majú prevádzky minimálne v dvoch okresoch. Výška odvodu je stanovená na úrovni 2,5 % z čistého obratu.

Predkladatelia podľa návrhu vypočítali, že výnos z tohto odvodu môže ročne celkovo dosiahnuť 150 mil. eur. Po odrátaní negatívneho vplyvu na daň z príjmov v sume 31,5 mil. eur tak čistý výnos z odvodu vypočítali na 118,5 mil. eur.

Z týchto peňazí sa má podľa materiálu financovať najmä odbyt poľnohospodárskych produktov a potravinárskych výrobkov, ale tiež financovať analýzy, prieskumy, výstavy a prezentácie súvisiace s odbytom týchto produktov.

V návrhu sa spomína tiež možná kompenzácia negatívnych vplyvov globálnych zmien počasia na poľnohospodársku prvovýrobu, či zriadenie a pravidelné financovanie fondu ťažko poistiteľných a nepoistiteľných rizík v poľnohospodárstve.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoGabriela Matečná
Firmy a inštitúcie Most-HídMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSMER-SDSNS Slovenská národná strana