Dankova SNS predloží na schôdzu národnej rady návrh uznesenia o Maďarsku a Poľsku v spore s EÚ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Paška, Danko, Smolíková
Zľava: Podpredseda strany SNS Jaroslav Paška, predseda strany SNS Andrej Danko a podpredsedníčka strany SNS Eva Smolíková. Foto: archívne, SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 19. novembra (WebNoviny.sk) – Skupina poslancov Slovenskej národnej strany (SNS) na čele s Jaroslavom Paškom predloží na najbližšej schôdzi NR SR návrh uznesenia, ktorým by parlament zaujal stanovisko k prijatiu článku 7 Lisabonskej zmluvy v súvislosti s Maďarskom a Poľskom.

Konštruktívny a efektívny dialóg

Ako informovala hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová, v znení návrhu, pod ktorý sa podpisuje trojica poslancov SNS, sa uvádza, že NR SR berie na vedomie uznesenie Európskeho parlamentu.

Zároveň chcú poslanci presadiť, aby parlament vyhlásil, že sa bude aktívne zasadzovať o to, aby sa využili všetky dostupné príležitosti pre vzájomný dialóg Maďarska, Poľskej republiky a inštitúcií Európskej únie, ktorý prinesie odpovede na všetky otvorené otázky.

Návrh takisto vyzýva všetkých zainteresovaných aktérov, aby prejavili politickú vôľu pokračovať v konštruktívnom a efektívnom dialógu o všetkých sporných otázkach v záujme zachovania jednoty Európskej únie a znižovania vzájomného napätia.

O uznesení k aktuálnemu vývoju vo vzťahoch Maďarska a Poľskej republiky s inštitúciami Európskej únie by mali poslanci národnej rady rokovať na najbližšej schôdzi, ktorá sa začne 27. novembra tohto roka.

Naštrbiť rozhodnutia Rady EÚ

Predkladateľom návrhu je Jaroslav Paška. Uviedol, že Slovenská republika je od svojho vstupu do EÚ dôveryhodným, konštruktívnym a zodpovedným členom, ktorý má záujem udržiavať a rozvíjať vzťahy so všetkými členskými štátmi.

Tento vzťah však môže podľa jeho názoru naštrbiť návrh rozhodnutia Rady EÚ o určení jasného rizika vážneho porušenia zásad právneho štátu zo strany Poľskej republiky a rozhodnutie Rady o určení podľa článku 7 ods. 1 Zmluvy o Európskej únii, v ktorom sa píše, že existuje jasné riziko vážneho porušenia hodnôt, na ktorých je Únia založená, zo strany Maďarska.

„Slovenská republika považuje princíp právneho štátu za základný kameň fungovania spoločenstva, akým je Európska únia. Na druhej strane však návrhy na spustenie postupu podľa článku 7 vnímame ako krajné riešenie v prípadoch, keď zlyhajú všetky iné dostupné možnosti,“ cituje tlačová správa Pašku.

Odsúdenie konania Európskej únie

Predseda parlamentu Andrej Danko už v októbri vyhlásil, že urobí všetko pre to, aby plénum národnej rady prijalo uznesenie v prípade aktivácie Článku 7 Lisabonskej zmluvy voči Maďarsku. Danko o tom ubezpečil aj ministra zahraničných vecí Maďarska Pétera Szijjártóa.

Predseda NR SR chce podľa vlastných slov takto odsúdiť konanie Európskej únie, ktorá by touto cestou hrubo zasiahla do práv suverénnych členských štátov, ktorými Maďarsko aj Poľsko sú.

„Národná rada Slovenskej republiky je po prezidentovi druhý najvyšší štatutárny orgán. Chcem, aby sa na to nezabúdalo. Preto sa budem snažiť o to, aby sme s pomocou poslancov presadili toto uznesenie, ktoré pomôže našim susedom. Našim bratom a priateľom, Poliakom a Maďarom nikto ubližovať nebude,“ povedal.

Aktivácia Článku 7 Lisabonskej zmluvy

Európsky parlament (EP) v septembri väčšinou hlasov podporil aktivovanie Článku 7 proti Maďarsku za to, že vláda premiéra Viktora Orbána potiera demokratické hodnoty, na ktorých je EÚ založená. Za toto opatrenie, ktoré by mohlo viesť až k strate hlasovacích práv pre Maďarsko v rámci EÚ, hlasovalo 448 poslancov EP, proti ich bolo 197. Na schválenie tohto bodu bola potrebná dvojtretinová väčšina.

Za potrestanie Maďarska hlasovala dokonca aj pomerne veľká časť poslancov Európskej ľudovej strany (EPP), najsilnejšej politickej frakcie v EP, ktorej je Fidesz členom a Maďarsko doteraz vždy bránila.

Pokiaľ ide o Poľsko, krajina sa s Úniou sporí o reformu súdnictva, ktorá podľa lídrov EÚ dostáva sudcov pod väčšiu politickú kontrolu. Začiatkom októbra prezident Andrzej Duda uviedol do funkcie 27 nových sudcov najvyššieho súdu, čím v podstate ignoroval rozhodnutie iného súdu o pozastavení menovania sudcov, až kým situáciu neprešetrí Súdny dvor Európskej únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej DankoAndrzej DudaJaroslav Paška