Dankova SNS žiada premiéra Fica, aby vymenil ministra Richtera

Andrej Danko
Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 6. septembra (WebNoviny.sk) – Slovenská národná strana vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby vyriešil pretrvávajúci a neudržateľný problém personálnou zmenou na poste ministra práce sociálnych vecí a rodiny.

Uvádza sa to vo vyhlásení predsedu poslaneckého klubu SNS Tibora Bernaťáka, ktoré poslal agentúre SITA. Podľa informácií agentúry SITA národniari dospeli k takémuto stanovisku potom, čo premiér Robert Fico dal na vláde zaujať stanovisko ministrov k odvolaniu Richtera konsenzom.

Národniari na schôdzu prídu, smeráci z nej odídu

Ministri za SNS mali pritom pokyn pri hlasovaní o ministrovi práce zdržať sa hlasovania. SNS teda Ficovi vyčíta, že ministrom za jej stranu znemožnil takéto hlasovanie. Podľa informácií z prostredia Smeru o dianí na vláde však premiér navrhol zaujať stanovisko konsenzuálne a nikto z ministrov za SNS nepožiadal o riadne hlasovanie.

Poslanci NR SR za SNS pôvodne zvažovali, že sa na štvrtkovej schôdzi o odvolávaní Richtera nezúčastnia. Podľa informácií agentúry SITA v súčasnej situácii sú viacerí rozhodnutí prísť a hlasovať o vyslovení nedôvery Richterovi. Poslanecký klub SNS bude ešte vo štvrtok o 12:00 rokovať o spoločnom postupe.

Podľa informácií agentúry SITA poslanci za Smer-SD sa plánujú zúčastniť len na úvode schôdze a po ňom rokovaciu sálu opustia. Vo vyhlásení Bernaťáka sa ďalej píše, že SNS si uvedomuje, že neexistuje iná alternatíva schopná spravovať Slovenskú republiku, ako spolupráca politických strán Smer- SD, MOST–HÍD a SNS.

„Slovenská národná strana sa cíti byť jej pevnou súčasťou. Vzhľadom na všeobecne známe a dlhodobo medializované skutočnosti týkajúce sa fungovania a riešenia problémov Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR je SNS presvedčená, že vládna koalícia si už ďalej nemôže dovoliť hazardovať s dôverou verejnosti,“ uvádza savo vyhlásení.

Premiér odmieta mediálne hry

Predseda vlády Robert Fico dôrazne odmietol mediálne hry, ktorých cieľom je destabilizovať vládnu koalíciu. Premiér to uviedol v stanovisku, ktoré agentúre SITA sprostredkovala jeho hovorkyňa Beatrice Szabóová.

„Na stredajšom rokovaní vlády ma pred hlasovaním o uznesení, týkajúcom sa ministra Jána Richtera, požiadala ministerka Gabriela Matečná o možnosť nezúčastniť sa na tomto hlasovaní spolu s ministrom Petrom Gajdošom. Túto požiadavku som rešpektoval a vzal som na vedomie, že ministri za Smer-SD a Most-Híd uznesenie konsenzuálne schválili,“ povedal premiér Robert Fico.

Podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka sa o osude ministra práce Jána Richtera na stredajšom rokovaní vlády nehlasovalo, ale pozícia vlády bola jednomyseľne akceptovaná. Povedal to pre médiá po rokovaní kabinetu. „Na vláde sa hlasuje výnimočne. Ja si osobne pamätám, že sa hlasovalo, iba keď som bol prvýkrát ministrom vo vláde s SNS a HZDS. V minulom volebnom období sa nehlasovalo ani raz a ani teraz v tomto období,“ priblížil minister.

Fico a Smer-SD stoja za Richterom

Podľa Lajčáka predseda vlády Robert Fico iba skonštatoval, že materiál bol schválený. Ministerka pôdohospodárstva za SNS Gabriela Matečná pred rokovaním vlády avizovala, že ona a minister obrany Peter Gajdoš sa pri hlasovaní o ministrovi práce Jánovi Richterovi zdržia.

Vláda totiž zaujala postoj k opozičnému návrhu na vyslovenie nedôvery Richterovi. Koaličná SNS má výhrady k práci tohto ministra. Matečná pre novinárov uviedla, že sa zdržia, lebo sa tak dohodli. Ako budú o návrhu hlasovať poslanci národniarov vo štvrtok na mimoriadnej schôdzi, Matečná nevedela.

Smer-SD v stanovisku, ktoré zaslali k návrhu na odvolanie ministra práce, minulý týždeň zdôraznil, že premiér a líder najsilnejšej koaličnej strany Smer-SD Robert Fico ako aj vedenie strany berú na vedomie návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Jánovi Richterovi ako i stupňujúce sa iné útoky voči jeho osobe.

„Ján Richter má plnú podporu predsedu strany, vedenia a ostatných štruktúr politickej strany Smer-SD, dosahuje historické výsledky pri riadení ministerstva práce a preto je principiálnym záujmom strany jeho pokračovanie vo výkone funkcie ministra práce,“ zdôraznili vo vyhlásení.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoGabriela MatečnáJán RichterPeter GajdošRobert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SDSNS Slovenská národná strana