Dánskeho cyklistu Fuglsanga údajne vyšetrujú za spojenie s dopingovým doktorom Ferrarim

Jakob Fuglsang
Dánsky cyklista Jakob Fuglsang. Foto: archívne, SITA/AP

Dánskeho cyklistu Jakoba Fuglsanga údajne vyšetrujú za spojenie s neslávne známym talianskym lekárom Michelem Ferrarim, ktorého odsúdili za podávanie dopingu športovcom.

Obvinenia z dánskych a nórskych médií sú založené na informáciách, ktoré vznikli z vyšetrovania cyklistickej Nadácie pre antidopingové aktivity (CADF). Fuglsangov tím Astana ich najskôr odmietol komentovať a neskôr poprel tieto informácie.

Sú ochotní spolupracovať

Vo vyhlásení elitného kazašského tímu sa uvádza, že nikto z jeho členov nikdy nespolupracoval s lekárom Ferrarim alebo inými ľuďmi podozrivými z dopingových aktivít.

„Jazdci nie sú oprávnení konzultovať s lekármi mimo tímu, aby vykonávali akúkoľvek činnosť. Nesmie im byť predpísaná akákoľvek strava alebo liečba, ktorá súvisí s ich výkonom, mimo klasických nami odsúhlasených postupov,“ uvádza Astana.

Tím zároveň ubezpečuje, že v prípade potreby bude spolupracovať na akomkoľvek vyšetrovaní, ktoré otvoria UCI alebo CADF.

V správe CADF sa však uvádza niečo iné. „Naše vyšetrovanie naznačuje, že cyklista Jakob Fuglsang bol zahrnutý v dopingovom programe Michele Ferrariho a že jeho spolujazdec Alexej Lucenko bol prítomný aspoň na jednom stretnutí medzi nimi v Nice alebo Monaku,“ zverejnil denník Politiken, cituje ho aj portál Cyclingnews.

Stále v spojení s jazdcami

Dánske periodikum dokonca tvrdí, že Ferrari je stále v spojení s jazdcami tímu Astana a ponúka im svoje dopingové programy.

Solídny vrchár aj klasikár Fuglsang je strieborný medailista z pretekov s hromadným štartom na OH 2016 v Riu de Janeiro.

Vlani sa tešil z etapového víťazstva na Vuelte, vyhral etapové preteky Okolo Andalúzie aj Critérium du Dauphiné a najmä ovládol najstaršiu monumentálnu klasiku Liége-Bastogne-Liége.

Na druhom mieste finišoval na ďalších prestížnych jarných klasikách Strade Bianche a Valónsky šíp, tretí bol na Amstel Gold Race.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jakob FuglsangMichele Ferrari
Firmy a inštitúcie Barys Astana