Dánskeho premiéra môžu žalovať za Lisabonskú zmluvu

Lisabonská zmluva

KODAŇ 11. januára (WEBNOVINY) – Dánsky najvyšší súd utorkovým verdiktom umožnil podanie žaloby na premiéra Larsa Loekkeho Rasmussena, ktorý údajne porušil dánsku ústavu nevyhlásením referenda o prijatí Lisabonskej zmluvy.

Súd tak potvrdil, že 28 sťažnosti na Rasmussena môže byť predmetom súdneho procesu, čím zvrátil rozsudok odvolacieho sudu, ktorý takýto postup zamietol. Proces má objasniť, či vláda spôsobom, akým presunula právomocí na inštitúcie Európskej únie neporušila jeden z článkov dánskej ústavy.

Sťažovatelia trvajú na tom, že došlo k porušeniu ústavy škandinávskej krajiny, keď vláda a následne aj parlament schválili ratifikáciu Lisabonskej zmluvy bez súhlasu obyvateľov. O ich stanovisko k dôležitému dokumentu sa mali uchádzať v referende, ktoré však vláda nevypísala. Na čele kabinetu v tom čase však bol premiérov menovec a dnes generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen. Reformná zmluva Európskej únie však oficiálne vstúpila do platnosti za šéfovania Larsa Loekkeho a to 1. decembra 2009.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Fogh RasmussenLars Lökke RasmussenLars Lokke Rasmussen