Dánsky parlament prijal zákon namierený proti žiadateľom o azyl, kritici hovoria o nezodpovednosti

Utečenci, migranti Ak sa človek nemôže uživiť, musí mať povinnosť zúčastniť sa a prispievať sumou, ktorá sa rovná bežnému pracovnému týždňu, aby získal plné sociálne dávky.
Foto: ilustračné, Gareth Fuller/PA/AP

Zákonodarcovia v Dánsku prijali zákon, podľa ktorého budú môcť posielať žiadateľov o azyl v tejto krajine do ich domovských štátov, aby v nich posúdili prípady týchto osôb. Informoval o tom portál euronews.com.

Tento právny predpis je najnovším protiimigračným opatrením, ktorý má odradiť migrantov od vstupu do Dánska. Generálna tajomníčka dánskej rady pre utečencov Charlotte Slenteová s novým zákonom nesúhlasí.

„Opakovane sme vyzývali poslancov dánskeho parlamentu, aby tento zákon zamietli. Myšlienka externalizovať zodpovednosť za vybavovanie žiadostí o azyl je nezodpovedná a chýba jej solidarita,“ vyhlásila.

Spomenutú legislatívu odsúdila aj organizácia Amnesty International, podľa ktorej predstavuje „hanebné vzdanie sa zodpovednosti v podaní dánskych politikov“.

„Dánsko, bohatá krajina, by nemalo opúšťať svoje neodňateľné medzinárodné záväzky voči ľuďom hľadajúcim bezpečnosť,“ uviedla Amnesty International.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Charlotte Slenteová
Firmy a inštitúcie Amnesty International