Dánsky vynálezca sediaci za vraždu švédskej novinárky sa na diaľku oženil s ruskou umelkyňou

Dánsky vynálezca Peter Madsen, ktorý si odpykáva doživotný trest za vraždu švédskej novinárky na svojej vlastnoručne vyrobenej jachte, sa na diaľku oženil s ruskou umelkyňou Jenny Curpen.

Tá tvrdí, že nejde o súčasť žiadneho jej umeleckého projektu, ale Madsena naozaj miluje, pričom o ňom hovorí ako o „najnádhernejšej, najempatickejšej a najoddanejšej osobe“. Zároveň jedným dychom priznáva – na rozdiel od samotného Madsena – že jej manžel vykonal „príšerný zločin“.

Sobáš na diaľku

Sobáš prebehol na diaľku už 19. decembra, ako zistila britská BBC z facebookového profilu Rusky. Na fotografiách sa tvári zamračene a v príspevkoch nahnevane obhajuje svoje rozhodnutie vziať si Madsena, ktoré viacerí diskutéri ostro odsudzujú.

Sobáš v piatok potvrdil aj Madsen. „Nebudem mať prístup na internet, takže nebudem môcť dostávať vaše správy a reagovať na ne. Ak máte aj tak potrebu komunikovať, neváhajte kontaktovať cez Facebook Jenny Curpen,“ napísal ešte dánsky vrah na svojom facebookovom profile.

Vzťah so zločincom

Curpen ušla pred niekoľkými rokmi z Ruska so svojím priateľom Alexejom Devjatkinom, s ktorým momentálne žije vo fínskom meste Salo, kde spoločne vychovávajú svojich dvoch synov. V Rusku boli obaja súčasťou protiputinovskej opozície. Nie však prodemokratickej – Curpen a Devjatkin boli poprednými členmi komunistického a ultranacionalistického hnutia Národní boľševici.

„Môj manžel sa dopustil príšerného zločinu, a za ten dostal trest. Ale to, že ho poznám osobne, mi dáva exkluzívne právo povedať, že som šťastná, že som s najnádhernejšou, najbystrejšou, najtalentovanejšou, najoddanejšou a najempatickejšou osobou a mužom, akého som kedy stretla. Môj muž je jednou z obetí svojho zločinu, a trestom je preňho už to, že zostáva nažive,“ napísala Ruska.

Ženu, ktorá pôsobila v minulosti ako novinárka, a až neskôr sa označila za umelkyňu, myšlienka vzťahu so zločincom v každom prípade fascinuje. „Podporovať vinného, nazývať ho priateľom, tým rozbíjame ´normálnosť´ na kúsky, diverzifikujeme symbolické hlavné mesto kultúry a oddávame sa kultúrnemu terorizmu, ktorý je v podstate jedinou naozajstnou formou nenásilného odporu,“ mieni Curpen.

Rozrezané telo v mori

Podľa rozsudku z roku 2018, Madsen v auguste 2017 na svojej jachte umučil a zavraždil švédsku novinárku Kim Wallovú, následne jej telo rozrezal a v plastových vreciach nahádzal do mora.

Po tom, čo more vyplavilo na breh jej bezhlavé telo, potápači našli aj ďalšie časti zabalené v sáčkoch. Madsen na súde tvrdil, že Wallová zomrela vo vnútri ponorky v auguste 2017 náhodou, priznal sa len k tomu, že časti jej tela hodil do mora.

Dánsky spravodajský portál BT už v auguste 2018 informoval, že Madsen sa snaží zo svojej cely nadviazať písomné styky s viacerými ženami. Neskôr BT referoval, že Madsen si pravidelne dopisuje s troma svojimi obdivovateľkami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jenny CurpenPeter Madsen