Danube Wings rozšíril flotilu o štvrté lietadlo ATR 72

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Letisko
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 3. apríla (WEBNOVINY) – Slovenský letecký dopravca Danube Wings bude využívať štvrté lietadlo ATR 72-202, o ktoré rozšíril svoju flotilu, pri prevádzkovaní pravidelných liniek vo Francúzsku.

Aerolínie zakúpili lietadlo pre zabezpečenie letov na šiestich nových spojeniach z Dole do Nice, Bastie, Gerony a Cambridge, z Nice do Angers a z Bastie do Troyes. Tri linky začnú fungovať od 12. mája a ďalšie tri od 30. júna. Lietadlo bolo vyrobené ešte v roku 1991 a doposiaľ ho využívala spoločnosť Air France i jej partneri.

Ako Danube Wings ďalej informovali agentúru SITA, po získaní ďalšieho lietadla posilnia svoj tím o tri nové kompletné posádky.

„Veríme, že rozšírením našej flotily sa pre nás končí ťažké obdobie vnútornej konsolidácie a reštrukturalizácie. Zároveň sa už snáď nestane, že odmietneme záujemcu o naše služby pre nedostatok kapacít, ako sa občas stávalo minulý rok,“ vyhlásil marketingový riaditeľ Danube Wings Matej Polonský. Lietadlá ATR sa podľa neho pre obchodné a strategické zámery spoločnosti ukázali ako ideálne pre vysokú bezpečnosť, spoľahlivosť a nízke prevádzkové a servisné náklady.

Okrem pravidelných liniek plánujú slovenské aerolínie pre svojich partnerov cez leto vykonávať aj chartrové spojenia z Bratislavy do Salerna a z Rimini, Bologne, Brindisi a Neapolu do Olbie, Cagliari, Puly, na Zakynthos, Kefalóniu, Korfu a do Prevezy.

Bezpečnosť a spoľahlivosť lietadiel je absolútna

Lietadlo
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Danube Wings zatiaľ nezaznamenali vážnejší problém so svojimi lietadlami ATR. „Väčšina funkcií týchto mimoriadne spoľahlivých strojov je niekoľkonásobne zálohovaná. Preto sa nehody stávajú v prevažnej väčšine pri súbehu viacerých negatívnych okolností, napríklad ľudskej chyby v kombinácii so zlým počasím, respektíve nedostatočnou údržbou,“ uviedli aerolínie v utorok pre agentúru SITA.

Prepravca tvrdí, že úroveň bezpečnosti a spoľahlivosti jeho lietadiel je absolútna. „Údržba celej našej flotily lietadiel je vykonávaná prostredníctvom schválených servisných stredísk v krajinách Európskej únie,“ dodali Danube Wings s tým, že pravidlá a systém kontroly úrovne technickej spoľahlivosti lietadiel sú v EÚ najprísnejšie.

Lietadlo ruskej spoločnosti UTair Aviation typu ATR 72-200 sa zrútilo 2. apríla nad ránom tesne po odlete z mesta Ťumeň na západe Sibíri. Lietadlo malo nasmerované do 600 kilometrov vzdialeného Surgutu. Pri tragédii zahynulo najmenej 31 zo 43 ľudí na palube. Príčinou havárie mohla byť podľa vyšetrovateľov technická chyba. Ruský prepravca oznámil, že do skončenia vyšetrovania nehody zastavuje lety ATR 72-200, používa však naďalej stroje ATR 72-500. UTair od júna minulého roka prevádzkuje pravidelnú linku na trase Moskva – Bratislava s 50-miestnym prúdovým lietadlom Bombardier CRJ-200.

Vhodné na lety do vzdialenosti 1500 kilometrov

Lietadlá ATR 72 podľa Danube Wings patria medzi najspoľahlivejšie dopravné lietadlá vo svojej triede a preto ich má na krátkych a stredných tratiach vo svojej flotile väčšina svetoých aeroliniek. „Poruchy a nehody týchto lietadiel vo svete pozorne sledujeme a dostávame o nich správu od výrobcu. V prípade technickej poruchy sú opätovne kontrolované všetky stroje flotily. Všetky prípady vážnejších nehôd ATR sa však udiali na strojoch prevádzkovaných, prípadne registrovaných mimo EÚ,“ uviedli ďalej Danube Wings. Všetci leteckí prevádzkovatelia krajín EÚ sú podľa dopravcu pod dohľadom Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA), známej svojimi striktnými bezpečnostnými a technickými pravidlami.

Lety pod obchodnou značkou Danube Wings prevádzkuje spoločnosť VIP Wings, a.s. Aerolínie majú domovský prístav na bratislavskom letisku. VIP Wings je zapísaná v Obchodnom registri SR od 23. mája 2000, eviduje základné imanie 8,16 mil. eur. Danube Wings majú vo svojej flotile štyri lietadlá typu ATR. Lietadlo ATR 72-202 má kapacitu 72 cestujúcich a cestovnú rýchlosť 460 kilometrov za hodinu. Pre nízke prevádzkové náklady je lietadlo vhodné na lety do vzdialenosti 1500 kilometrov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Danube Wings