Darcovia krvi majú svoj deň, až 42 percent má skupinu A

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Krv
ilustračné foto Foto: SITA/Michal Svítok

BRATISLAVA 14. júna (WEBNOVINY) – V sobotu si pripomíname Svetový deň darcov krvi. Národná transfúzna služba SR (NTS SR) pri tejto príležitosti organizuje Deň otvorených dverí na svojich odberových pracoviskách v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Martine, Nových Zámkoch, Poprade, Prešove, Trenčíne, Trnave a Žiline. Sprístupnené boli od 8:00 do 14:00. Záujemcovia mali možnosť na týchto miestach darovať krv a takisto spoznať detailnejšie náplň práce NTS SR.

Obrazom: Slovensko oslavuje Svetový deň darcov krvi

Slovensko je v zásobovaní nemocníc krvou práve vďaka darcom sebestačné. „Potreby slovenského zdravotníctva zabezpečujeme ročne asi 200-tisíc odbermi,“ povedala riaditeľka NTS SR Renáta Dundová.

„Transfúziologické zariadenia na Slovensku vyexpedujú na transfúziu pre pacientov ročne asi 180-tisíc vakov červených krviniek, okolo 25-tisíc vakov krvných doštičiek a približne 90-tisíc vakov plazmy“. V súčasnosti podľa Dundovej eviduje NTS SR 336 817 darcov.

Študenti tvoria najväčšiu darcovskú skupinu

Najviac darcov, 42 percent, má krvnú skupinu A. Z hľadiska univerzálnosti je najvzácnejšou skupina 0 negatív, pretože ju je možné použiť pre všetkých pacientov. Najväčší pokles zásob krvi pociťuje NTS SR každoročne v letnom období – v júli a auguste.

Krv
Foto: SITA/Diana Černáková

„K poklesu zásob dochádza pre nižší počet darcov krvi z dôvodu dovolenkového obdobia a vysokých letných teplôt,“ povedala Dundová. „Študenti, ktorí tvoria najväčšiu darcovskú základňu, sú odcestovaní a ľudia po návrate z dovolenky môžu ísť darovať krv až po určitom období“.

Nemocnice v tomto období však majú často aj zvýšené požiadavky, keďže okrem naplánovaných operačných zákrokov, transplantačných programov a liečbe pacientov, ktorí potrebujú transfúzne lieky, sa stáva viac úrazov, závažných dopravných nehôd a z nich vyplývajúce ťažké úrazy s masívnym krvácaním.

„Preto by sme chceli vyzvať darcov, aby prišli darovať krv ešte pred odchodom na dovolenku a pomohli nám tak zabezpečiť dostatočné zásoby krvných prípravkov pre tých, ktorí to v lete budú potrebovať,“ povedala Dundová.

Darca má nárok na uhradenie nákladov

Darovanie krvi je podľa zákona možné len bezplatne. Darcovia však majú právo na poskytnutie jednorazového drobného občerstvenia v nepeňažnej forme alebo príspevku na občerstvenie v nepeňažnej forme.

Tiež majú právo na uhradenie preukázaných nákladov spojených s darovaním, napríklad cestovného. Podľa Zákonníka práce má darca nárok aj na pracovné voľno s náhradou mzdy. Štát si pravidelných darcov uctieva formou udeľovania Jánskeho plakiet, ktoré darcom krvi pravidelne odovzdávajú na pôde Slovenského Červeného kríža.

Dôležitá je pravidelnosť

Svetový deň darcov krvi každý rok poukazuje na dôležitosť pravidelného darovania krvi, na potrebu dostatku krvi a vzdáva vďaku dobrovoľným bezpríspevkovým darcom krvi, ktorí svojim skutkom zachraňujú životy ľudí.

Tohtoročná kampaň pod heslom „Daruj krv – zachráň život tým, ktorí ho dávajú“ upriamuje pozornosť na ženy ako nositeľky nového života a v súvislosti s nimi na dôležitosť dostupnosti krvných prípravkov a včasného podania krvných prípravkov ženám počas tehotenstva alebo pôrodu.

Nedostatok krvi pre rodičky je problémom hlavne v afrických štátoch. Kampaň sa taktiež zameriava na vyzdvihnutie potreby bezpečného darcovstva krvi a zdôrazňuje, že len pravidelný dobrovoľný bezpríspevkový darca je najbezpečnejším zdrojom krvných zásob. Na Slovensku tento rok prevzala záštitu nad Svetovým dňom darcov krvi prvá dáma Silvia Gašparovičová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Silvia Gašparovičová