Dario Cologna vyhral skiatlon, boj o striebro bol dramatický

Dario Cologna
Radosť Daria Colognu po víťazstve v nedeľňajšom skiatlone na olympiáde v Soči. Foto: SITA/AP

ČERVENÁ POĽANA 9. februára (WEBNOVINY) – Víťazom nedeľňajšieho mužského skiatlonu na 15 + 15 km v rámci súťaží bežcov na lyžiach na zimných olympijských hrách v Soči sa stal Švajčiar Dario Cologna.

Druhé miesto si v záverečnom dramatickom finiši v kompexe Laura v Červenej Poľane vybojoval Švéd Marcus Hellner, ktorému tak tesne ušla obhajoba zlata z Vancouvru 2010.

Bronzovú medailu zavesia na krk Nórovi Martinovi Johnsrudovi Sundbymu. Líder priebežného poradia Svetového pohára záverečným vykopnutím lyže do cieľa predstihol domáceho reprezentanta Maxima Vylegžanina. Rusi teda zostali v úvodnej disciplíne mužskej časti programu bežcov na lyžiach bez medaily.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Víťazný Cologna je druhý raz v kariére olympijským víťazom. Prvý triumf získal pred štyrmi rokmi na ZOH vo Vancouvri na 15 km voľnou technikou. V skiatlone je 27-ročný pretekár žijúci v Davose aj majstrom sveta z Val di Fiemme 2013. Cologna vynechal takmer všetky preteky v aktuálnej sezóne vinou novembrového zranenia členka a do diania Svetového pohára sa vrátil len pred týždňom v talianskom Toblachu. Druhým miestom na 15 km klasicky potvrdil, že sa vracia vo forme a v Soči bude adeptom na medaily.

„Je to skvelé, sen sa stal skutočnosťou. Mám druhé zlato po Vancouvri. Boli to dobré preteky, mojím zámerom bolo obrániť si pozíciu v poslednom kole. Tu v Soči som vyhral aj podujatie Svetového pohára, len som to chcel zopakovať. Je to špeciálne, najmä po novembrovom zranení členka. Čakal som, že nebudem na pódiu niekoľko mesiacov. Nemohol som uveriť, keď som vyhral prvé preteky,“ citoval Colognu informačný systém ZOH 2014.

Obrazom: Nedeľa na olympiáde Soči

V nedeľňajších pretekoch bežeckej všestrannosti sa neskorší víťaz od začiatku držal vpredu a pri prezúvaní z klasiky na skejtové lyže mu po 15 km patrila trinásta pozícia s päťsekundovým odstupom za Sundbym.

Obrazom: Martin Bajčičák sa vytrápil v klasike, skejt bol dobrý

V záverečných dvoch kilometroch sa vpredu sformovala silná štvorčlenná skupina s Colognom, Vylegžaninom, Hellnerom a Sundbym. Švajčiarsky univerzál sa rozhodol pre dlhý finiš z prvého miesta a to udržal až do cieľa, aj keď Hellner sa v závere nebezpečne doťahoval.

Slovenský reprezentant Martin Bajčičák obsadil vo svojom zrejme poslednom olympijskom vystúpení v skiatlone v kariére 31. miesto s odstupom 2:44,7 min za víťazom. Pre 37-ročného veterána je to o šesť priečok horšia pozícia ako pred štyrmi rokmi na ZOH vo Vancouvri. V druhý deň finálových súťaží je to zatiaľ najlepšie umiestnenie slovenského reprezentanta v skončených pretekoch na ZOH v Soči.

Výsledky – beh na lyžiach:

Skiatlon mužov (15 km klasicky + 15 km voľne): 1. Dario Cologna (Švaj.) 1:08:15,4 h, 2. Marcus Hellner (Švéd.) +0,4 s, 3. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) +1,4, 4. Maxim Vylegžanin +1,5, 5. Iľja Černousov (obaja Rus.) +13,6, 6. Jean Marc Gaillard (Fr.) +14,4, 7. Daniel Richardsson (Švéd.) +16,3, 8. Johannes Dürr (Rak.) +16,6,… 31. Martin Bajčičák (SR) +2:44,7 min.