Dario Cologna vyhral Tour de Ski, Martin Bajčičák bol 40.

Cologna
Dario Cologna Foto: SITA/AP

VAL DI FIEMME 8. januára (WEBNOVINY) – Víťazom 6. ročníka prestížneho seriálu pretekov v behu na lyžiach Tour de Ski (TdS) sa po tretíkrát v histórii stal Švajčiar Dario Cologna.

V záverečnej 9. etape, ktorou bol beh do vrchu na 9 km voľnou technikou s hendikepovým štartom podľa odstupov v celkovom poradí hore legendárnou zjazdovkou Alpe Cermis v talianskom Val di Fiemme, si s prehľadom udržal náskok, s ktorým vybiehal na trať.

Druhý s vyše minútovým odstupom prišiel do cieľa Švéd Marcus Hellner, tretí skončil Nór Petter Northug. Slovák Martin Bajčičák skončil štyridsiaty.

Cologna sa stal prvým obhajcom

Cologna vybiehal na trať s 82-sekundovým náskokom pred Northugom. Rozumne si rozložil sily, s prehľadom kontroloval svoju situáciu. Bol si vedomý toho, že Northug nie je špecialista na beh do vrchu a ďalší pretekári už za ním zaostávajú o viac ako dve minúty.

Dvadsaťpäťročný Švajčiar sa stal vôbec prvým mužom, ktorý tento extrémne náročný seriál vyhral dvakrát po sebe, okrem vlaňajšej edície vyhral aj v roku 2009. Vďaka zisku 400 bodov do celkovej klasifikácie bojov o Svetový pohár sa dostal na jej čelo. Doterajší líder Petter Northug totiž dobehol až ako tretí, keď ho v najstrmšom úseku záverečnej etapy TdS dobehol Švéd Marcus Hellner a nakoniec mu navyše „nadelil“ vyše 40 sekúnd.

Jediný Slovák v štartovom poli Martin Bajčičák bojoval na hranici svojich možností. V reálnom čase meranom od štartu do dobehnutia do cieľa bol dokonca o tri sekundy rýchlejší ako Cologna. Vo výsledkovej listine sa posunul o dve pozície na konečné 40. miesto. Tretíkrát v kariére dokončil tento seriál, v ktorom pretekári v 9 etapách absolvovali vyše 110 km.

Konečné poradie v TdS:

1. Dario Cologna (Švaj.) 31:44,1 min, 2. Marcus Hellner (Švéd.) +1:02,3, 3. Petter Northug (Nór.) +1:44,6, 4. Devon Kershaw (Kan.) +2:09,4, 5. Alexander Legkov (Rus.) +2:59,1, 6. Lukáš Bauer (ČR) +3:22,3, … 40. Martin Bajčičák (SR) +12:43,0