Dario Cologna získal v Soči zlato na 15 km klasicky

Dario Cologna
Dario Cologna počas piatkových pretekov na 15 km klasicky, v ktorých získal zlatú medailu. Foto: SITA/AP

SOČI 14. februára (WEBNOVINY) – Švajčiar Dario Cologna získal v piatok zlatú medailu v behu na lyžiach na 15 km klasickou technikou na zimných olympijských hrách 2014 v ruskom Soči. V komplexe Laura nadviazal na prvenstvo z nedeľňajšieho skiatlonu. Strieborný kov si v Červenej Poľane vybojoval Švéd Johan Olsson, bronzová medaila patrí jeho krajanovi Danielovi Richardssonovi.

„Získať zlato je úžasné. Nemohol som uveriť, keď som vyhral prvý raz, teraz opäť. Bolo to náročné, ale veľmi dobre som sa na preteky pripravil,“ uviedol pre informačný servis ZOH 2014 Cologna. „Po prvom zlate som prežíval veľké emócie, teraz sú to pre mňa jednoducho neuveriteľné momenty,“ dodal Cologna.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Slovenský reprezentant Martin Bajčičák dlho figuroval vysoko v poradí na jednotlivých medzičasoch, po príchode do cieľa bol priebežným lídrom, neskôr štartujúci kvalitnejší pretekári ho postupne odsunuli mimo elitnej dvadsiatky na 23. miesto. „Cítil som sa uvoľnene, od začiatku som išiel s rezervou. Myslím si, že som podal stopercentný výkon. Verím, že zlepším svoj výsledok zo skiatlonu,“ po príchode do cieľa uviedol pre RTVS 37-ročný rodák z Dolného Kubína, ktorý v nedeľňajšom skiatlone (15 km klasicky + 15 km voľne) obsadil 31. miesto.

Obrazom: Siedmy deň na olympiáde v Soči

„Myslím si, že trať mi sadla, bola silovejšia, čo mi vyhovuje, pretože nie som rýchlostný typ. Zvládol som aj náročné zjazdy. Myslím si, trať bola oveľa lepšia ako včera počas pretekov žien,“ povedal Bajčičák, ktorý absolvuje v Soči ešte tímšprint klasickou technikou s Petrom Mlynárom (19. februára) a beh na 50 km voľnou technikou s hromadným štartom (23. februára). „V tímšprinte nie sme favoriti, pokúsime sa s Peťom Mlynárom byť okolo dvanásteho až pätnásteho miesta,“ dodal Martin Bajčičák.

Druhý Slovák na štarte Peter Mlynár zaostal za Colognom o 4:20,6 min a obsadil 51. priečku.

Výsledky – beh na lyžiach:

Muži – 15 km klasicky: 1. Dario Cologna (Švaj.) 38:29,7 min, 2. Johan Olsson +28,5 s, 3. Daniel Richardsson (obaja Švéd.) +38,8, 4. Iivo Niskanen (Fín.) +39,0, 5. Lukáš Bauer (ČR) +58,9, 6. Chris Andre Jespersen (Nór.) +1:00,9 min, 7. Alexander Bessmertnič (Rus.) +1:08,0, 8. Axel Teichmann (Nem.) +1:12,7,… 23. Martin Bajčičák +1:58,3 min, 51. Peter Mlynár (obaja SR) +4:20,6.