David Musuľbes sa na olympiáde v Londýne nepredstaví

David Musuľbes
Foto: SITA/Štartfoto

BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) – Pôvodom Rus reprezentujúci Slovensko David Musuľbes nie je v nominácii zápasníckej reprezentácie vo voľnom štýle ani na jeden z troch kvalifikačných turnajov o postup na blížiace sa olympijské hry 2012 v Londýne. Informuje o tom piatkové vydanie denníka Šport.

Musuľbes je obhajcom bronzovej medaily v kráľovskej hmotnostnej kategórii do 120 kg z predchádzajúcej olympiády, ktorá sa konala v roku 2008 v čínskom Pekingu. V tom istom roku získal aj kontinentálny titul šampióna a stal sa majstrom SR.

Odvtedy však nedosiahol žiadny výraznejší úspech, dôvodom boli zranenia, infekcie i nechuť reprezentovať Slovensko. Musuľbesovi sľúbili zodpovedajúci plat, byt v Bratislave a tiež niektoré ďalšie výhody. Nič z toho sa však nestalo, čo viedlo ku skeptizmu a postupnému odhlasovaniu sa z dôležitých turnajov zo strany čoskoro 40-ročného borca (nar. 28. mája 1972).

Tréner s ním nepočíta

David Musuľbes
Foto: SITA/Štartfoto

Naposledy zápasil rodák z Vladikavkazu na slovenskej žinenke v decembri 2010 v Bratislave, v záverečnom kole Slovenského pohára družstiev v drese Dunajplavby Bratislava.

„S Davidom nepočítam v našej nominácii na kvalifikačné turnaje, lebo on sám už neprejavil záujem,“ skonštatoval pre denník Šport reprezentačný tréner voľnoštýliarov Rodion Kertanti.

Napriek mnohým nepríjemnostiam a negatívnym zážitkom Musuľbes v dobrom spomína na éru, keď reprezentoval Slovensko a získal pre krajinu veľa úspechov.

„Milerád niekedy znova pricestujem do Bratislavy, lebo to vrelé privítanie zo strany ľudí po zisku olympijskej medaily v Pekingu zostane navždy v mojom srdci. Tá srdečnosť a prijatie ako naozaj svojho človeka, hoci pochádzam z Ruska, to mám stále v pamäti. Pozdravujte všetkých slovenských zápasníkov. Želám im veľa úspechov. Sú mladí, majú to najlepšie pred sebou,“ uviedol zlatý z OH 2000, dvojnásobný majster sveta a šesťnásobný európsky šampión Musuľbes.

Musuľbes už v drese Slovenska nenastúpi

Pred blížiacimi sa Hrami XXX. olympiády sa uskutočnia ešte tri kvalifikačné turnaje v bulharskej Sofii (20. – 22. apríla), v čínskom meste Tchaj-jüan (27. – 29. apríla) a vo fínskych Helsinkách (4. – 6. mája). Ak sa niekto kvalifikuje už na prvom turnaji, nemôže sa zúčastniť na tom ďalšom, pričom platí, že každú krajinu môže v každej hmotnostnej kategórii reprezentovať len jediný zápasník.

„Na olympijskú kvalifikáciu sa už nechystám. Po voľbe nového prezidenta Slovenského zápasníckeho zväzu, keď Peter Marček už nie je v tejto pozícii, sa mi nikto zo zväzu neozval,“ pripomenul marcovú zmenu na poste muža číslo jeden v slovenskom zápasení Musuľbes. Novým prezidentom Slovenského zväzu zápasenia sa stal Arpád Bakšay, ktorý vo funkcii nahradil Petra Marčeka.

Musuľbes de facto priznal, že už nikdy nebude reprezentovať SR a priblížil aj dôvody, ktoré ho viedli k tomuto kroku. „Rozhodol som sa, keď som videl, ako sa dlhodobo vyvíja vzťah ku mne po olympiáde v Pekingu. Dovtedy bolo všetko tak, ako sme sa dohodli: teda všestranná podpora v príprave na olympiádu. Ja som potom v Pekingu robil všetko, čo bolo v mojich silách, aby som získal olympijskú medailu. Po olympiáde v Číne sa veľa zmenilo. Podmienky, ktoré som mal k dispozícii, nepostačovali na moju kvalitnú prípravu. Niektoré sľuby sa nesplnili, ale nechcem sa v tom vŕtať. Bral som to ako neseriózne. Budem sa radšej venovať môjmu biznisu v oblasti stavebníctva v Moskve, môjmu mládežníckemu zápasníckemu klubu vo Vladikavkaze, pretože z tých detí môžu vyrásť zápasníci pre ruskú zbornú.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe David MusuľbesPeter Marček