David plánoval útok v Štokholme v mene Islamského štátu, v telefóne mal aj fotky možných cieľov

plynová maska
Foto: ilustračné, Getty Images

KODAŇ 8. marca (WebNoviny.sk) – Súd vo švédskom Štokholme v piatok odsúdil na sedem rokov väzenia 46-ročného muža za prípravu útoku v metropole v mene extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).

Našli aj fotografie potenciálnych cieľov

Okresný súd v meste Solna zároveň rozhodol, že uzbeckého občana Davida Idrissona, ktorý vo Švédsku žije legálne od roku 2008, by mali po odpykaní trestu vykázať z krajiny. Muža tiež uznali vinným z financovania IS v Sýrii.

Súd v piatok uviedol, že Idrisson zhromaždil zhruba 500 kilogramov chemikálií, nože, plynové masky a vojenské vybavenie. V jeho telefóne tiež našli fotografie potenciálnych cieľov Štokholme.

Dvoch mladších mužov, ktorých Idrisson poznal a boli podozriví v tomto prípade, súd zbavil obvinení. Z väzby ich prepustili tento týždeň.

Všetci obvinenia odmietli

Celkovo šesť mužov čelilo obvineniam, že poslali po 20-tisíc korún (v prepočte takmer 1 900 eur) Islamskému štátu. Štyroch z nich vrátane Idrissona súd uznal vinnými a vymeral im tresty odňatia slobody v rozsahu od štyroch do šiestich mesiacov.

Dvoch zbavil obvinení. Všetci muži – piati z Uzbekistanu a jeden z Kirgizska – vo Švédsku žili legálne a obvinenia odmietli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát