Oneskorené výživné chce štát trestať úrokmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dieta
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 25. februára (WEBNOVINY) – Platenie úrokov z omeškaného výživného navrhujú zaviesť v novele zákona o rodine poslanci NR SR za Smer-SD Anton Martvoň, Otto Brixi, Daniel Duchoň a Anna Vitteková.

Úrok z omeškania by sa podľa nich mal platiť vo výške určenej podľa Občianskeho zákonníka a počítal by sa odo dňa uplynutia jedného mesiaca odo dňa riadnej splatnosti výživného.

„Konkrétne teda bude výška úrokov z omeškania o päť percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu, teda keď sa povinné osoby dostanú po uplynutí jedného mesiaca od splatnosti do omeškania s výživným. Zakotvením jednomesačnej lehoty, až po ktorej uplynutí sa povinná osoba dostane do omeškania s výživným, reflektujeme a pamätáme i na mnohokrát časté meškanie výplat pracujúcich povinných osôb,“ vysvetlil pre agentúru SITA Martvoň.

Zároveň by takýto úrok z omeškaného výživného mal byť aj súčasťou pohľadávky, ktorú by potom spolu i s výživným mohli vymáhať od povinných osôb priamo exekútori.

Ochrana pre rodiny

Peniaze, euro
Foto: SITA/Marián Peiger

„Týmto návrhom budem chcieť docieliť to, aby sa v SR výživné platilo vždy riadne a načas a aby tisícky vyživovaných alebo na výživné oprávnených osôb, napríklad matky detí, neboli cez hrozbu neskorého platenia výživného v znevýhodnenom postavení voči povinným osobám a aby si nemuseli požičiavať peniaze, kým čakajú na zaplatenie omeškaného výživného,“ dodal Martvoň.

Poslanec za Smer-SD upozorňuje, že mnohé vyživované alebo na výživné čakajúce osoby, napríklad slobodná matka dieťaťa, samotné dieťa, rodič, manžel, príbuzný.

Keď nakoniec osoba s vyživovacou povinnosťou výživné oneskorene čiastočne zaplatí, osoby odkázané na výživné alebo vyživované osoby musia príslušným finančným ústavom zaplatiť za spomínané pôžičky aj rôzne vysoké úroky, ktoré im však osoby s vyživovacou povinnosťou nikdy nenahradia.

„Chceme docieliť lepšiu disciplínu platenia výživného načas a v stanovenej výške. Zvlášť, keď povinné osoby nemajú problém platiť načas faktúry za mobilný telefón, za internet, lízing za auto alebo majú na nákup cigariet a alkoholu, hoci nimi vyživované osoby mnohokrát nemajú pokryté základné potreby,“ konštatoval Martvoň.

Rozpočet to neovplyvní

Ministerstvo financií
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Zmena sa nebude týkať náhradného výživného vyplácaného za povinné osoby štátom, čím by nevznikol žiaden negatívny dopad na štátny rozpočet.

Poslanec za Smer-SD pripomína, že len v roku 2011 bolo za trestný čin zanedbania povinnej výživy súdených približne 4 500 ľudí a 3 700 odsúdených.

Na Slovensku máme šesť druhov vyživovacích povinností, z ktorých sa platí výživné, a to vyživovaciu povinnosť rodičov k deťom, detí k rodičom, medzi ostatnými príbuznými, medzi manželmi, príspevok na výživu rozvedeného manžela a príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke.

„Predložený návrh v sebe obsahuje štandardný inštitút pri vymáhaní pohľadávok v súkromnom práve. Nejde teda o nový inštitút, ale novým spôsobom uplatnený vo vzťahu dvoch subjektov súkromného práva – teda vo vzťahoch, pre ktoré je typická autonómia vôle. Pri dobrom nakladaní s ním môže pomôcť veľkému počtu odkázaných osôb,“uviedol Marián Vrabko z Katedry správneho a environmentálneho práva Právnickej fakulty UK Bratislava.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna VittekováAnton MartvoňOtto Brixi
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR