Dávku v hmotnej núdzi si budú musieť ľudia odpracovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, euro
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 14. augusta (WEBNOVINY) – Vláda schválila návrh nového zákona o pomoci v hmotnej núdzi.

Základnú dávku v hmotnej núdzi v sume 60,5 eura má štát podľa navrhovaného zákona od začiatku budúceho roka vyplácať len tým plnoletým sociálne odkázaným osobám, ktoré mesačne odpracujú v rámci malých obecných služieb alebo dobrovoľníckych prác aspoň 32 hodín.

Základným predpokladom tejto podmienky však bude, že mu takúto činnosť obec ponúkne.

Ak ani jeden z rodičov nevyužije ponuku obce a nebude pracovať, rodina nedostane aktivačné príspevky, ani základnú dávku v hmotnej núdzi na rodičov. Rodina by však mala naďalej nárok na príspevok na bývanie a na dávky na deti. Pri štvorčlennej rodine, kde ani jeden z rodičov nepracuje, by tak suma sociálnych dávok klesla zo 156 eur na 36 eur.

V zákone nastali rôzne zmeny

Rezort práce navrhuje zaviesť osobitný príspevok v sume 63,07 eura pre dlhodobo nezamestnaných, ktorí pred nástupom do zamestnania poberali pomoc v hmotnej núdzi a začali pracovať. Podmienkou bude, aby ich príjem z práce bol najmenej vo výške minimálnej mzdy a najviac vo výške trojnásobku minimálnej mzdy a domácnosti, ktorej je zamestnaná osoba členom, sa prestane poskytovať pomoc v hmotnej núdzi.

Príspevok sa má pri splnení podmienok poskytovať najviac šesť mesiacov. Nový zákon o pomoci v hmotnej núdzi zachováva 17,2-eurový príspevok pre deti, ktoré si plnia povinnú školskú dochádzku. Zákon má okrem toho umožniť zrážky zo sociálnych dávok na zaplatenie pokuty za priestupky na úseku verejného poriadku, poškodzovania majetku, alkoholizmu či zdravotnej starostlivosti.

Pracujúci ľudia s nízkymi príjmami by mali mať nárok na aktivačný príspevok. Ministerstvo chce týmto opatrením motivovať ľudí v hmotnej núdzi k uplatneniu sa na trhu práce a zmierniť riziko chudoby pracujúcich ľudí.

Aktivačný príspevok v súčasnej výške 63,07 eura budú úrady práce a sociálnych vecí vyplácať na každého člena domácnosti, ktorý pracuje alebo je evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a zvyšuje si kvalifikáciu formou externého štúdia, zúčastňuje sa na vzdelávaní a príprave pre trh práce, projektov, či na aktivačných prácach.

Občania môžu žiadať o aktivačný príspevok

Peniaze_euro
Foto: Archívne foto SITA/Jozef Jakubčo

Plnoletému členovi domácnosti navrhuje ministerstvo práce vyplácať aktivačný príspevok vtedy, ak je evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a vykonáva menšie obecné služby alebo dobrovoľnícku činnosť v rozsahu minimálne 64 hodín a maximálne 80 hodín mesačne.

„Vzhľadom na poznatky z aplikačnej praxe sa navrhuje, aby účastníkom na týchto činnostiach patril aktivačný príspevok iba na základe písomnej dohody uzavretej medzi úradom práce, sociálnych vecí a rodiny a obcou alebo organizátorom dobrovoľníckej činnosti, pričom úrad bude oprávnený kontrolovať účasť príjemcov pomoci v hmotnej núdzi priamo na mieste výkonu činnosti,“ uvádza rezort.

Toto opatrenie má úradu práce umožniť kontrolu účelnosti poskytovanej pomoci v hmotnej núdzi.

Novým zákonom sa má zrušiť poskytovanie príspevku na zdravotnú starostlivosť, ktorý v súčasnosti dosahuje 2 eurá mesačne na každú osobu v hmotnej núdzi. Ministerstvo práce však ustúpilo od svojho pôvodného zámeru zrušiť príplatok k dávke v hmotnej núdzi pre tehotné ženy od štvrtého mesiaca tehotenstva a pre rodičov detí do jedného roku v sume 13,5 eura mesačne. Kým pôvodný návrh zákona o pomoci v hmotnej núdzi s týmto typom príplatku už nepočítal, rezort práce po pripomienkovom konaní terajší príplatok zadefinoval ako jeden z typov ochranného príspevku.

Kabinet schválil zmeny v systéme hmotnej núdze

Ministrovi práce Jánovi Richterovi sa podarila na rokovaní vlády presadiť valorizácia základnej dávky v hmotnej núdzi. Ako uviedol po rokovaní kabinetu, dávka bude valorizovaná o 1,8 percenta.

„Nie je to nejaký veľký peniaz, ale každopádne si myslím, že je to pozitívum. Mojou úlohou bude, aby to nebolo len pre tento rok, aby sme sa touto otázkou zaoberali aj ďalej,“ uviedol minister práce.

Podstatné je podľa neho teraz to, že návrh zákona prešiel a smeruje do parlamentu. Minister očakáva, že k legislatíve bude ešte rozsiahla diskusia, pretože sa týka veľkého počtu ľudí.

Ako uviedol, majú dohodu so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS), že zvolajú regionálne stretnutia ZMOS-ov a príslušných úradov práce. Podľa šéfa rezortu práce je totižto dôležité, aby najmä obce pochopili legislatívny zámer.

„Celá filozofia je postavená na tom, že obec pripraví podmienky preto, aby sa mohla naplniť otázka aktivatizácie ľudí, ktorí sú v hmotnej núdzi,“ uviedol Richter. Ako pokračoval, ak obce nevytvoria podmienky pre ľudí v hmotnej núdzi, tak nebude naplnený zákon.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať