Davos - ozdravovanie pokračuje, je však krehké

Davos
Davos Foto: SITA/AP

DAVOS 31. januára (WEBNOVINY) – Svetová ekonomika sa podľa najvýznamnejších svetových ministrov financií a centrálnych bankárov zotavuje, ozdravovanie však zostáva krehké a spomalené veľkými dlhmi. Najvýznamnejší predstavitelia sa v sobotu stretli na „Svetovom ekonomickom fóre“ vo švajčiarskom meste Davos. Podľa šéfa Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahna je potrebné zrýchliť reformu finančného sektora, pretože udržateľnosť fiškálneho systému bude najväčším problémom, s ktorý budú musiť krajiny bojovať päť, šesť až sedem rokov.

Na fóre sa opäť otvorila otázka plánov USA, znížiť povolenú mieru prijímania rizika bankami. „Zavedieme reguláciu a bankári si to uvedomujú“ uviedol americký kongresman Barney Frank.

V Davose bol cítiť opatrný optimizmus v otázke výhľadu svetovej ekonomiky, keď čínski a indickí delegáti prezentovali vysoké rasty hrubého domáceho produktu v hodnote takmer 9, resp. 7 %, pričom USA privítali neočakávaných pozitívne posilnenie ekonomiky o 5,7 %. Problémom USA a Európy však zostáva vysoká nezamestnanosť, ktorá dosahuje približne 10 % aj napriek návratu k ekonomickému rastu. „Čo vidíme v USA, je štatistické ozdravovanie a ľudská recesia,“ povedal Larry Summers, hlavný ekonomický poradca amerického prezidenta Obamu.

Predstavitelia hovorili aj o rizikách hroziacich pri ustupovaní od záchranných balíčkov. Francúzska ministerka hospodárstva Christine Lagarde uviedla, že ona uplatňuje stratégiu troch princípov, ozdravenia, reformy a konsolidácie verejných financií, pričom za životne dôležité považuje načasovanie. Zástupca šéfa čínskej centrálnej banky Zhu Min napokon uviedol, že Peking by mohol posilniť svoju menu, keď krajiny začnú ukončovať svoje podporné politiky. Čínu svetové ekonomiky kritizujú za udržovanie slabého kurzu juanu voči americkému doláru, ktorý zvýhodňuje čínsky tovar pri exporte.

SITA/AFP

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom