Dážď spôsobil vo Fukušime únik rádioaktívnej vody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia

TOKIO 21. októbra (WEBNOVINY) – Prevádzkovateľ jadrovej elektrárne v japonskej Fukušime v pondelok priznal ďalší únik rádioaktivity, za ktorého príčinu označil silný dážď.

Podľa vyhlásenia Tokijskej elektrárenskej spoločnosti (TEPCO) voda obsahujúca 70-násobok povoleného množstva izotopu stroncium-90 pretiekla cez ochrannú bariéru a nie je vylúčené, že sa dostala do mora.

Rakovinotvorné Stroncium-90 vzniká pri jadrových reakciách a nebezpečným pre ľudí zostáva mnoho rokov.

Informácie o najnovšom úniku zverejnili po tom, ako Japonsko minulý týždeň zasiahol jeden z najsilnejších tajfúnov za posledné desaťročie, zatiaľ čo meteorológovia už varujú pred ďalším, ktorý by mal udrieť na pevninu v priebehu týždňa.

Vlny vyvolané podmorským zemetrasením v marci 2011 vyradili chladiace systémy elektrárne, čoho dôsledkom bola séria vážnych havárií. Pracovníci spoločnosti TEPCO na ochladzovanie poškodených reaktorov použili milióny litrov morskej vody, ktorá teraz čaká v nádržiach na zbavenie rádioaktívneho znečistenia. Dažde situáciu zhoršujú, keďže zrážky obtekajúce kontaminované povrchy musia takisto zachytávať a čistiť. V auguste zaznamenali v elektrárni únik približne 300-tisíc litrov ťažko znečistenej vody, pričom sa predpokladá, že sa pomiešala so spodnou vodou presakujúcou do mora. Experti Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) však po najnovšej návšteve Japonska ocenili „enormné“ úsilie o zmiernenie následkov havárií vo Fukušime.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia