Dažde a zosuvy bičujú aj Čínu. 36 obetí

Čína, záplavy
Foto: SITA/AP

PEKING 17. augusta (WEBNOVINY) – Prívalové dažde si na severozápade Číny v meste Lung-nan v provincii Kan-su v pondelok vyžiadali najmenej 36 mŕtvych. Ďalších 23 osôb je nezvestných. V utorok o tom s odvolaním sa na miestne zdroje informovala čínska tlačová agentúra Nová Čína. Mesto Lung-nan leží neďaleko mesta Čou-čchu, kde nedávno po mohutných zosuvoch pôdy vyvolaných náhlymi záplavami zomrelo vyše 1200 ľudí a ďalších takmer 500 je stále nezvestných.

Čína vyhlásila na nedeľu deň smútku za obeťami záplav a masívnych zosuvov pôdy na severozápade krajiny. Rozsiahle záplavy si 8. augusta v tibetskej čínskej provincii Kan-su vyžiadali najmenej 1254, skoro 490 ľudí je stále nezvestných. Najviac postihnuté je mesto Čou-čchu, ktorého centrom preteká rieka Paj-long. Záchranári a vojaci sa stále snažia odstrániť nánosy bahna a trosiek z mesta, ktorého tretina je pod vodou. Obavy spôsobujú predpovede o pokračujúcich dažďoch ako aj možnosť vypuknutia rôznych chorôb vrátane dyzentérie. Úrady museli z mesta evakuovať najmenej 45 000 ľudí.

Celú Čínu už týždne sužujú prudké dažde sprevádzané mohutnými záplavami a zosuvmi pôdy, ktoré po celej krajine spôsobili škody za desiatky miliárd dolárov. Celkovo už prišlo o život vyše 2600 ľudí.

SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom