Deje sa kriminalizácia politiky, tvrdí policajný prezident po uniknutých spisoch o Kiskových daniach

Tibor Gašpar
Prezident PZ Tibor Gašpar. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 17. septembra (WebNoviny.sk) – Policajný prezident podal trestné oznámenie na inšpekciu pre prípad, že by unikli nejaké informácie z vyšetrovacieho spisu o daňovej kontrole vo firme prezidenta Andreja Kisku.

Odsudzuje takéto praktiky

„Môže to byť dokumentácia aj z policajného spisu, ale prioritne sa domnievam, že sú to dokumenty z finančnej správy. Napriek tomu som to oznámenie urobil, aby sme si interne prešetrili, že čo sa deje,“ povedal prezident Policajného zboru Tibor Gašpar v nedeľňajšej relácii TA3 V politike.

„Odsudzujem takéto praktiky, ale mám tak trochu pocit, že sme v spoločnosti vytvorili klímu, že je to v poriadku a je samozrejmé, že sa to môže takto diať,“ povedal Gašpar o úniku informácii o daňovej kontrole. Gašpar tiež uviedol, že si myslí, že zamestnanci policajného zboru, finančnej správy a iných inštitúcií, kde sa pracuje s bankovým a daňovým tajomstvom, sú oslovovaní „ pod rôznymi prísľubmi, či už prísľubom dostať sa na kandidátky do volieb, robiť asistentov, prípadne funkcionárov v tých inštitúciách“.

Kriminalizácia politiky

Podľa policajného prezidenta sú takíto ľudia využívaní politikmi a on nedokáže zabrániť tomu, aby sa niektorí z 23-tisíc policajtov v očakávaní nejakého prísľubu neporušili zákon, respektíve spáchali trestný čin.

„Minimálne dve osoby, ktoré participovali na úniku daňových informácií, boli asistenti poslancov. Nehľadajme za tým nejakých drakov, skúsme sa presne pozrieť, čo sa tu deje. Deje sa kriminalizácia politiky,“ Podľa Gašpara sa tak dostáva do politického súboja aj polícia, a preto sa situácia ťažko vysvetľuje. Tibor Gašpar v nedeľňajšej relácii pripomenul aj staršie prípady únikov policajných dokumentov.

„Mali sme tu prípad okolo riešenia dopravného priestupku Ladislava B., ktorý je pranierovaný v prvom rade za daňovú trestnú činnosť, a aj tam sa objavil nejaký záznam z policajného prostredia. Neskôr sa ukázalo, že ten záznam je falšovaný a upravovaný. To sa už mediálne nespomenulo, nikto z tých politikov, ktorí ten záznam použili v politickom súboji, nepovedali, že disponovali niečím, čo nie je pravda,“ uviedol policajný prezident a spomenul aj kauzu z východného Slovenska, v ktorej sa objavili prepisy záznamov výsluchov.

„Zase sa ukázalo, že ten, kto robil záznamy alebo samotný výsluch, je nejaký poradca istej poslankyne a práve páni poslanci s tým potom začali operovať na tlačovkách,“ povedal Gašpar.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR