Delegácie Srbska a Kosova sa pohádali na konferencii o klimatických zmenách

Kosovo, vlajka
Foto: ilustračné, SITA/AP

TIRANA 5. apríla (WebNoviny.sk) – Spory medzi Srbskom a Kosovom, ktoré Belehrad stále neuznáva za samostatný štát, poznačili v piatok aj medzinárodnú konferenciu o klimatických zmenách, ktorá sa koná v albánskej metropole Tirana.

Odišla aj časť Albáncov

Srbská delegácia trvala na tom, že Kosovo nesmie na konferencii vystupovať pod svojou vlajkou a ani pod názvom Kosovo, ale pod hlavičkou Misie Organizácie Spojených národov (OSN) v Kosove (UNMIK). To kosovská delegácia odmietla a jej šéf, minister životného prostredia Fatmir Matoshi, na protest opustil rokovanie.

Z konferencie vzápätí na znak solidarity s Kosovom odišla aj časť albánskej delegácie. Konferencia síce pokračovala, ale len na úrovni expertov a nižšie postavených členov vládnych delegácií.

Kosovo neuznali viaceré štáty

Misia UNMIK riadila Kosovo do roku 2008, kedy táto krajina vyhlásila samostatnosť. UNMIK v krajine v menšej miere pôsobí aj naďalej, nedá sa už však považovať za jeho politickú reprezentáciu.

Samostatnosť Kosova doteraz neuznalo nielen Srbsko, ale ani desiatky ďalších štátov vrátane Slovenska, Ruska či Španielska. V mnohých prípadoch ide o krajiny, ktoré sa obávajú odčlenenia časti vlastného územia, ako napríklad Španielsko v prípade Katalánska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom