Demonštranti bránili kríž na pamiatku Kaczyńského

Polsko
Poľský prezident Bronislaw Komorowski chce premiestniť kríž, ktorý umiestnili pred prezidentský palác poľskí skauti, do kostola. Foto: SITA, AP

VARŠAVA 3. augusta (WEBNOVINY) – Priestranstvo pred varšavským prezidentským palácom v utorok zaplnili stovky demonštrantov, ktorí zabránili plánovanému odstráneniu dreveného kríža vztýčeného na pamiatku zosnulého prezidenta Lecha Kaczyńského. Priamo pred krížom protestovalo okolo 20 odporcov jeho premiestnenia do blízkeho Kostola svätej Anny, ďalší ich podporovali spoza policajnej zátarasy na protiľahlej strane ulice. Policajti odvliekli niekoľko pokrikujúcich a modliacich sa ľudí vrátane ženy, ktorá sa snažila ku krížu pripútať. Protest bol napriek tomu úspešný, keďže oficiálne miesta sa nakoniec svojho plánu vzdali.

„Kríž dnes nebude premiestnený do kostola,“ povedal šéf prezidentskej kancelárie Jacek Michalowski. „Miera agresivity je príliš vysoká… kríž by nemal byť zneužitý na politické hry.“ Zatiaľ nie je jasné, či sa úrady improvizovaný pamätník neskôr opäť pokúsia premiestniť.

Kríž na pamiatku Kaczyńského umiestnili pred palác poľskí skauti päť dní po tom, ako prezident 10. apríla zahynul pri leteckom nešťastí v Rusku. Niektorí členovia najväčšej opozičnej strany Právo a spravodlivosť, ktorú vedie exprezidentov brat Jaroslaw Kaczyński, trvajú na ponechaní kríža na mieste, kým ho nenahradí stály pamätník. Novozvolený prezident Bronislaw Komorowski a predstavitelia varšavskej radnice však presadzujú premiestnenie do kostola, na čo získali súhlas cirkevných lídrov. Varšavský arcibiskup Tadeusz Nycz v utorok vyhlásil, že znepriatelené strany by mali hľadať kompromis, ktorý by zaručil nahradenie kríža pamätnou tabuľou.

Kríž na pamiatku Kaczyńského umiestnili pred palác poľskí skauti päť dní po tom, ako prezident 10. apríla zahynul pri leteckom nešťastí v Rusku. Dnes sa ho policia pokúsila premiestniť do kostola, zabránili jej v tom však demonštranti.

SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bronislaw KomorowskiJaroslaw KaczynskiLech Kaczynski