Aktualizované: Denisa Saková ako štátna tajomníčka skončila, pretože má byť ministerkou vnútra

Denisa Saková
Denisa Saková. Foto: archvíne, SITA/Marko Erd.
  • aktualizované 25. apríla 14:01

BRATISLAVA 25. apríla (WebNoviny.sk) – Denisu Sakovú (Smer-SD) v stredu vláda odvolala z funkcie štátnej tajomníčky ministerstva vnútra. Dôvodom je, že vo štvrtok by ju prezident mal vymenovať za ministerku vnútra. Vedením ministerstva je momentálne poverený premiér Peter Pellegrini. Prvým ministrom vnútra v jeho vláde bol Tomáš Drucker, ten však po troch týždňoch sám podal demisiu.

Pravá ruka exministra Kaliňáka

Nominácia Sakovej sa nepáči prezidentovi Andrejovi Kiskovi, podľa ústavy ju však musí vymenovať. Saková bola dlhé roky štátnou tajomníčkou ministerstva vnútra, hovorí sa o nej ako o pravej ruke Roberta Kaliňáka.

Saková mala na starosti IT tendre a reformu verejnej správy ESO. Ako v utorok povedala pre médiá, s prezidentom sa rozprávala aj práve o IT kauzách, za ktoré je kritizovaná.

V gescii Smeru-SD

Nominácia Denisy Sakovej na post ministerky vnútra je zodpovednosťou Smeru-SD. Im tento rezort podľa Koaličnej zmluvy patrí, oni majú právomoc navrhnúť človeka na tento post a oni za to nesú zodpovednosť. Vyplýva to zo slov ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa, ktorý je podpredsedom koaličného Mosta-Híd.

„Ja neviem, či to upokojí situáciu. Keď počúvam a čítam veci, tak nie som si istý, že upokojí situáciu, ale nebudem komentovať rozhodnutia koaličného partnera,“ povedal dnes po zasadnutí vlády Sólymos.

Ďalší politik za Most-Híd – rómsky splnomocnenec Ábel Ravasz, tvrdí, že pre neho je dôležité, aby sa stabilizovala situácia v rezorte vnútra, pod ktorý jeho úrad patrí. Ako politik to ale vníma tak, že táto vláda sa musí snažiť získať dôveru občanov, a vníma, že Saková prichádza aj s nejakou minulosťou, ale aj budúcnosťou. Chápe, prečo je označovaná ako „Kaliňák v sukni“, ale myslí si, že by mala dostať priestor.

Expremiér Fico o Sakovej a Pellegrinim

V roku 2017 videl predseda Smeru Robert Fico v Sakovej a Petrovi Pellegrinim nastupujúcu generáciu v Smere-SD. Za nastupujúcu generáciu ich označil vtedy vo videu, ktoré zverejnil na sociálnej sieti.

„Chcem prejsť celé Slovensko. Nebudem chodiť sám. Pozval som niektorých predstaviteľov z nastupujúcej generácie Smeru-SD, aby chodili so mnou. V Martine sa budem tešiť zo spoločnosti Petra Pellegriniho a rovnako bude so mnou štátna tajomníčka Denisa Saková, ktorá sa sústredí na témy typické pre tento rezort, najmä reformu verejnej správy. Bude to dobrá partia. Môžeme urobiť kus dobrej roboty,“ uviedol vtedy Fico vo videu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ábel RavaszAndrej KiskaDenisa SakováPeter PellegriniRobert FicoRobert KaliňákTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRVláda SR