Denuklearizácia už nie je súčasťou rokovaní s USA, vyhlásila Severná Kórea

Denuklearizácia už nie je súčasťou rokovaní medzi Spojenými štátmi a Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR). V sobotu to vo vyhlásení uviedol severokórejský veľvyslanec pri Organizácii Spojených národov (OSN) Kim Song. Snaha Spojených štátov o „trvalý a významný dialóg“ bola podľa neho len „trikom šetriacim čas“ s cieľom priniesť prospech „domácemu politickému programu“.

„V súčasnosti nepotrebujeme zdĺhavé rozhovory s USA a denuklearizácia je už aj tak preč z rokovacieho stola,“ cituje diplomatovo vyjadrenie televízia CNN.

Kimovo vyhlásenie okrem iného reagovalo na stredajšie spoločné stanovisko šiestich európskych krajín, ktoré odsúdili severokórejské testy striel krátkeho doletu z 28. novembra.

Belgicko, Estónsko, Francúzsko, Nemecko, Poľsko a Spojené kráľovstvo uviedli, že sú „hlboko znepokojené pretrvávajúcimi testmi balistických rakiet“, pretože oslabujú regionálnu stabilitu.

Kim uviedol, že spomínané krajiny zohrali v ostatných mesiacoch „rolu psíkov Spojených štátov“. „Človeku nezostáva nič iné, len rozmýšľať nad tým, čo dostanú na oplátku za to, že sa Spojeným štátom snažia zavďačiť,“ skonštatoval Kim.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Song