Desať najlepších hororov na dlhé chladné noci

Osvietenie (1980)
Scéna z filmu Osvietenie (1980) Foto: Warner Bros.

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) – Webová stránka IMDb.com pri príležitosti dnešného Halloweenu zverejnila rebríček desať najlepších hororov, ktorý jej redaktori zostavili na základe ratingov a hodnotení svojich používateľov.

A keďže navyše podľa nedávno zverejnenej štúdie sledovanie hororov spaľuje kalórie, prinášame inpširáciu, po akých filmoch sa oplatí siahnuť počas dlhých chladných nocí.

Prvú priečku rebríčka IMDb.com obsadila adaptácia knihy Stephena Kinga Osvietenie (1980). Snímka v réžii Stanleyho Kubricka s Jackom Nicholsonom a Shelley Duvall v hlavných úlohách pritom vládne aj spomínanému rebríčku najlepších hororových spaľovačov kalórií.

Zaujímavé pritom je, že do desiatky sa dostali aj komediálne kúsky ako Súmrak mŕtvych (2004) a Zombieland (2009), či muzikálový Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street (2007) Tima Burtona.

Čím starší – tým lepší, tak to vidí Rotten Tomatoes

Upír Nosferatu
Foto: www.nosferatuscoffin.com

Podobný rebríček pritom v týchto dňoch zverejnil aj portál Rotten Tomatoes, ktorý sa zaoberá zhromažďovaním filmových recenzií. Ten je však diametrálne odlišný od prevažne mainstreamového a moderného pohľadu IMDb, pričom najnovší film v jeho prvej desiatke je z roku 1979.

Na vytvorenie rebríčka 75 hororov, ktorý doplnili aj o snímky uvedené v roku 2012, využili Tomatometer, počet recenzií, ktorých ale muselo byť najmenej 20, a tiež rok premiéry.

Podľa Rotten Tomatoes patrí prvá priečka nemeckému filmu Upír Nosferatu (1922) v réžii Friedricha W. Murnaua s Maxom Schreckom v hlavnej úlohe. Na dvojke je prvá filmová verzia King Konga z roku 1933 režisérskej dvojice Merian C. Cooper a Ernest B. Schoedsack. Tretí je ďalší nemecký film Kabinet doktora Caligariho (1920) v réžii Roberta Wieneho, štvorka patrí Frankensteinovej neveste (1935) a na päťke je Hnus (1965) Romana Polańského.

Na šiestej priečke je hororová sci-fi klasika Votrelec (1979) Ridleyho Scotta, siedme skončili Čeľuste (1975) Stevena Spielberga, ôsme je Psycho (1960) Alfreda Hitchcocka, na deviatke sa umiestnil Neviditelný muž (1933) a prvú desiatku uzatvára Frankenstein z roku 1931. Jednotke IMDb patrí podľa Rotten Tomatoes až 68. miesto.

Pripomeňte si desať najlepších hororov podľa IMDb.com prostredníctvom trailerov:

1. Osvietenie (1980)

Informácie pochádzajú z webových stránok www.mirror.co.uk, www.people.com, www.imdb.com, www.rottentomatoes.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom